Jak skutecznie zdrapać naklejkę z szyby samochodowej bez użycia suszarki

Jak skutecznie zdrapać naklejkę z szyby samochodowej bez użycia suszarki
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska10.12.2023 | 6 min.

Jak zdrapać naklejkę z szyby w samochodzie - to pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Naklejki reklamowe, instruktażowe czy promocyjne często przyklejane są bezpośrednio na szybę, co nie tylko psuje widoczność, ale także utrudnia ich późniejsze usunięcie. W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się takich naklejek w szybki i skuteczny sposób bez użycia suszarki czy drastycznych środków chemicznych.

Kluczowe wnioski:
 • Do zdrapania naklejki idealnie nadaje się karta kredytowa lub inna plastikowa karta.
 • Świetnie sprawdza się także zwykła golarka - ostrza bez problemu poradzą sobie z klejem.
 • Można użyć specjalnej żyletki do zdejmowania naklejek dostępnej w sklepach motoryzacyjnych.
 • Pomocny będzie też ocet, spirytus lub preparat do czyszczenia szyb.
 • Klej pozostały po naklejce najlepiej zmyć benzyną ekstrakcyjną.

Jak zdrapać naklejkę z szyby

Naklejki reklamowe czy informacyjne przyklejone bezpośrednio na szybę samochodową to częsty widok, szczególnie w miastach. Niestety ich usuwanie nie zawsze jest proste, zwłaszcza gdy skleją się mocno z powierzchnią szkła. Jak więc jak zdrapać naklejkę z szyby w samochodzie w szybki i skuteczny sposób?

Przede wszystkim warto spróbować ódkleić naklejkę powoli, stopniowo podważając jej krawędzie paznokciem lub cienkim metalowym przedmiotem. Często klej puści wystarczająco mocno, by dało się bez problemu oderwać całą nalepkę od razu.

Użycie karty kredytowej lub innej plastikowej karty

Bardzo dobrze do zdrapania naklejek nadają się plastikowe karty, na przykład karta kredytowa, karta lojalnościowa czy nawet wygasły dowód rejestracyjny. Karta powinna być cienka i elastyczna. Wsuwamy ją pod krawędź naklejki i powoli podważamy, stopniowo zdzierając z powierzchni szyby. Często udaje się w ten sposób usunąć całą nalepkę.

Skrobak do szyb i żyletka

Specjalne skrobaki z ostrzem, przeznaczone do czyszczenia szyb z lodu, mogą być pomocne także przy usuwaniu uporczywych naklejek. Podobnie żyletki jednorazowe - wystarczy ostrożnie podszyć ostrzem pod nalepkę i powoli skrobać po kleju. Te narzędzia praktycznie zawsze pozwalają odkleić naklejkę z szyby bez suszarki.

Skuteczne metody zdrapania naklejki

Co w sytuacji, gdy naklejka jest wyjątkowo mocno przyklejona i nie chce puścić? Wówczas przyda się jedna z poniższych, bardziej drastycznych metod. Pozwalają one na jak odkleić naklejkę z szyby nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Golarka

Zaskakująco dobrze do usuwania uporczywych naklejek nadają się... golarki męskie z ostrzami. Wystarczy ostrożnie przyłożyć głowicę do nalepki i delikatnie skrobać po kleju. Ostrza bez żadnego problemu poradzą sobie z odklejeniem.

Golarki z pojedynczą listwą ząbkowaną są lepsze niż te z trzema okrągłymi głowicami.

Aceton i preparaty do mycia szyb

Aceton bądź specjalne preparaty do czyszczenia reflektorów i szyb samochodowych także pomogą w usunięciu nawet bardzo mocnych naklejek. Wystarczy nasączyć wacik lub szmatkę i delikatnie przetrzeć klejącą się nalepkę. Pozwoli to odkleić ją bez ryzyka porysowania szyby.

Czytaj więcej: Usuń kamień z czajnika elektrycznego octem - Proste metody odkamieniania

Usuwanie naklejki bez użycia suszarki

Standardowe jak odkleić naklejkę z szyby za pomocą suszarki do włosów nie jest zalecane. Zbyt wysoka temperatura może pęknąć lub nadtopić szybę. Zamiast tego lepiej postawić na poniższe, znacznie bezpieczniejsze metody:

Ocet Doskonale rozpuszcza klej. Wystarczy nasączony nim wacik przyłożyć do naklejki na kilka minut.
Alkohol Podobnie jak ocet, skutecznie odkleja nalepki. Można użyć np. spirytusu salicylowego.
Benzyna ekstrakcyjna Ma bardzo dobre własności rozpuszczające, idealnie nadaje się do usuwania kleju.

Zastosowanie ciepła

Można wykorzystać także łagodne ciepło, na przykład przykładając do naklejki szmatkę nasączoną ciepłą wodą lub rozgrzany na silniku długopis. Stopniowo naklejka powinna dać się łatwiej oderwać.

Jak pozbyć się kleju po naklejce z szyby

Jak skutecznie zdrapać naklejkę z szyby samochodowej bez użycia suszarki

Usuwając naklejkę warto pamiętać, że najczęściej zostaje po niej nieprzyjemny klej na szybie. Jak skutecznie się go pozbyć? Oto najlepsze sposoby:

 • Benzyna ekstrakcyjna lub inny preparat odtłuszczający
 • Alkohol izopropylowy
 • Specjalne środki do czyszczenia szyb samochodowych
 • Ocet bądź sok z cytryny

Wacik lub szmatkę lekko zwilżamy i dokładnie przecieramy całą powierzchnię szyby. Pozwoli to usunąć klej oraz ewentualne smugi pozostałe po naklejce.

Narzędzia do zdrapywania naklejek z szyb

Aby mieć pod ręką wszystko, co niezbędne do usuwania naklejek z szyb samochodowych, warto wyposażyć się w zestaw przydatnych narzędzi i środków. Oto, co może się przydać:

 • Żyletka lub skrobak do szyb
 • Karta kredytowa, plastikowy dowód rejestracyjny
 • Golarka z pojedynczą listwą ostrz
 • Preparat do czyszczenia szyb
 • Aceton
 • Alkohol
 • Benzyna ekstrakcyjna

Mając takie akcesoria w samochodzie, poradzimy sobie praktycznie z każdą naklejką bez ryzyka zarysowania czy pęknięcia szyby.

Czyszczenie szyby samochodowej po naklejce

Po usunięciu naklejki warto jeszcze raz dokładnie przetrzeć szybę specjalnym środkiem, usuwającym tłuszcz i brud. Pozwoli to doprowadzić powierzchnię do idealnej czystości. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach:

 • Do suchych szyb używamy preparatów żelowych, do mokrych - płynnych
 • Nakładamy środek na gąbkę lub szmatkę, nie bezpośrednio na szybę
 • Powierzchnię wycieramy ruchem okrężnym, nie pozostawiając smug
 • Na koniec dokładnie spłukujemy szybę czystą wodą

Czyste szyby to nie tylko lepsza widoczność, ale też świetna prezencja naszego samochodu. A problemy z uciążliwymi naklejkami mam już z głowy!

Podsumowanie

Naklejki na szybach samochodowych to częsty widok, ich usuwanie bywa jednak problematyczne. W artykule wyjaśniono, jak radzić sobie z jak zdrapać naklejkę z szyby w samochodzie za pomocą powszechnie dostępnych przedmiotów i środków. Okazuje się, że doskonale sprawdzą się m.in. karty plastikowe, golarki czy specjalne preparaty.

Przedstawiono krok po kroku, jak skutecznie i delikatnie jak odkleić naklejkę z szyby bez użycia suszarki do włosów, która może zarysować lub popękać szybę. Zamiast tego warto postawić np. na ocet, alkohol czy rozpuszczalniki, które rozmiękczą uporczywy klej.

Poznaliśmy też sposoby na pozbycie się plam i kleju pozostałego na szybie po usunięciu naklejki. Tu znów przyda się benzyna ekstrakcyjna, odtłuszczacze czy specjalne środki do mycia szyb. Dzięki temu jak odkleić naklejkę z szyby i zadbać o ponowną czystość naszej szyby.

W artykule znalazły się wszystkie niezbędne informacje, by poradzić sobie z uciążliwymi naklejkami na szybach samochodowych. To cenna wiedza dla każdego kierowcy, który chce mieć pełną widoczność za kierownicą.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak zmyć wosk? Sprawdzone metody na usunięcie wosku z ubrań i spodni
 5. Usuwanie plam z żywicy - Skuteczne metody na jak i czym je usunąć
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska

Jestem sprzątaczką z wieloletnim doświadczeniem. Uwielbiam porządki i lubię dzielić się praktycznymi poradami jak ułatwić sobie sprzątanie. Prowadzę też firmę sprzątającą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły