Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu

Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska08.12.2023 | 8 min.

Czarne mole w mieszkaniu to powszechny problem, z którym zmaga się wielu właścicieli domów i mieszkań. Te małe owady potrafią zniszczyć ubrania, dywany i meble, a ich larwy żerują nawet w zakamarkach naszych szaf.

Kluczowe wnioski:
 • Mole w mieszkaniu pojawiają się z powodu braku higieny i dostępu do naturalnych włókien.
 • Aby pozbyć się moli, trzeba regularnie sprzątać i przeglądać zawartość szaf oraz stosować odstraszacze.
 • Skuteczną metodą walki jest też zamrażanie lub ogrzewanie rzeczy, w których znajdują się larwy moli.
 • Należy także usunąć molom dostęp do pożywienia, zabezpieczając ubrania i meble.
 • Oprócz chemicznych środków, można stosować naturalne repelenty, takie jak lawenda, mięta czy cynamon.

Skąd się biorą czarne mole w mieszkaniu

Czarne mole, zwane molami odzieżowymi, to małe owady z rzędu motyli. Dorosłe osobniki nie przysparzają większych problemów, jednak ich larwy potrafią zniszczyć ubrania, dywany i meble. Mole w mieszkaniu pojawiają się zazwyczaj z powodu:

Czarne mole lubią ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca, gdzie mają dostęp do naturalnych włókien, takich jak wełna, futro czy jedwab. Chętnie zasiedlają szafy, szuflady, dywany i meble tapicerowane. Samica składa jaja bezpośrednio na ubraniach i tkaninach. Po kilku dniach wylęgają się larwy, które zaczynają żerować, niszcząc materiał.

Jak mole trafiają do mieszkań

Mole wlatują do domów i mieszkań z ogrodu lub z ulicy przez otwarte okna i drzwi. Mogą również znaleźć się w rzeczach przyniesionych z zewnątrz, na przykład w używanych meblach, ubraniach z second handu lub dywanach. Samice często składają jaja na ubrań suszonych na dworze lub przechowywanych w nieogrzewanych pomieszczeniach, np. na strychu czy w garażu.

Kolejnym powodem pojawienia się moli w mieszkaniu mogą być zaniedbane obowiązki porządkowe. Zalegający kurz i brud, pajęczyny, resztki jedzenia przyciągają mole i stwarzają idealne środowisko dla rozwoju larw.

Jak pozbyć się moli z szaf i ubranek

Aby pozbyć się moli z szaf, należy podjąć działania mające na celu:

 • eliminację larw z ubrań,
 • zabezpieczenie garderoby przed ponowną inwazją.

Przede wszystkim trzeba dokładnie sprzątnąć szafę, usuwając kurz, resztki tkanin i odchody moli, które są dowodem na obecność larw. Wszystkie ubrania i tekstylia należy dokładnie obejrzeć i wyszukać ślady uszkodzeń. Rzeczy z aużytku codziennego warto wyprasować z parą w temperaturze min. 150 stopni Celsjusza, co zabije znajdujące się w nich larwy moli.

Tkaniny mocno zniszczone lub takie, których nie da się uratować, trzeba wyrzucić. Pozostałe ubrania i pościel warto zabezpieczyć, owijając szczelnie folią lub wkładając do szczelnych plastikowych pojemników czy worków. Regularnie należy je kontrolować, czy nie ma śladów moli.

Zwalczanie moli w szafie

Aby pozbyć się moli na stałe, szafy i komody należy starannie oczyścić odkurzaczem, a następnie zdezynfekować preparatami w aerozolu przeznaczonymi do zwalczania owadów. Na półkach i dnach warto ułożyć płatki lawendy, anyżu lub skórki pomarańczowe bądź cytrynowe. Ich intensywny zapach odstrasza mole.

Dobrym sposobem jest też umieszczenie w szafach saszetek zapachowych lub naturalnych repelentów. Sprawdzi się tu olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego oraz olejki cytrusowe. Do szafek ubraniowych można włożyć próżniowe saszetki z naftaliną lub kulki zapachowe na mole.

Czytaj więcej: Jak prać adidasy? Porady na pranie butów adidas w pralce, odpowiednia temperatura i program

Sposoby na eliminację larw moli z dywanów

Czarne mole oprócz ubrań chętnie atakują również dywany i wykładziny. Aby pozbyć się larw z dywanu, należy przede wszystkim:

Wykonać regularne, dokładne odkurzanie dywanu i mebli tapicerowanych. Warto używać odkurzacza z lampą UV, która wabi mole. Odchody i martwe larwy świadczą o obecności szkodników. Kolejnym krokiem jest dogłębne czyszczenie dywanu preparatem do prania wykładzin, który zabija jaja i larwy moli. Można także zastosować zabieg pary, poddając tkaninę działaniu gorącej pary pod ciśnieniem.

Bardziej drastyczną, choć skuteczną metodą jest zamrożenie zainfestowanego dywanu. W tym celu należy wyłożyć go na balkonie lub w nieogrzewanym pomieszczeniu, gdy na zewnątrz panuje mróz. Larwy moli giną w temperaturze poniżej -8 stopni Celsjusza. Po kilku dniach dywan trzeba dokładnie wyszczotkować.

Metoda Zalety
Odkurzanie z lampą UV Skuteczne usuwanie larw
Pranie preparatem Eliminuje jaja i larwy
Zamrażanie dywanu Całkowicie niszczy larwy

Po zabiegach higienicznych konieczne jest zabezpieczenie dywanu i mebli przed powtórnym zasiedleniem przez czarne mole. W tym celu sprawdzą się olejki eteryczne, kulki zapachowe na mole lub preparaty owadobójcze o długotrwałym działaniu.

Zabezpieczanie mebli i książek przed molami

Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu

Oprócz ubrań i dywanów, molom odzieżowym smakują też meble tapicerowane, pluszowe zabawki i książki. Aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem, należy:

 • Regularnie odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką.
 • Raz w miesiącu kontrolować, czy nie ma śladów uszkodzeń lub odchodów.
 • Stosować repelenty - olejki eteryczne, kostki zapachowe lub preparaty owadobójcze.
 • Przechowywać w czystych, suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Książki warto przecierać lekko zwilżonym roztworem octu, który odstrasza mole. Dobrze jest też wkładać między kartki saszetki z lawendą, anyżem lub skórką pomarańczową.

Regularna kontrola i zabiegi profilaktyczne pozwolą uchronić meble i księgozbiory przed zniszczeniem. W przypadku zauważenia moli należy od razu przystąpić do eliminacji szkodników i zabezpieczenia sprzętów.

Naturalne metody walki z molami w domu

Oprócz chemicznych środków owadobójczych, do walki z molami odzieżowymi można stosować domowe sposoby, wykorzystujące naturalne repelenty. Sprawdzą się tu przede wszystkim:

Zioła - lawenda, mięta, anyż, bazylia, rozmaryn. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza mole. Umieszczone w saszetkach lub woreczkach, warto ułożyć między ubraniami i pościelą oraz na dnie szafek i pojemników.

Olejki eteryczne - szczególnie lawendowy, cytrynowy, pomarańczowy i herbaciany. Kilka kropli olejku na skrawku materiału umieszczonego w szafie pomoże odegnać mole.

Kwiat pomarańczy - suszone płatki i zewnętrzna warstwa skórki mają intensywny aromat i działanie odstraszające. Warto ułożyć je na dnie szaf, wkładać do pojemników z ubraniami lub między kartki książek.

Te naturalne sposoby w połączeniu z regularnym sprzątaniem, przeglądaniem i wietrzeniem garderoby pozwolą uniknąć inwazji moli lub skutecznie uporać się z istniejącym problemem.

Jak oczyścić mieszkanie ze śladów moli

Aby skutecznie oczyścić mieszkanie po inwazji czarnych moli, należy:

1. Wyczyścić szafy, szuflady i pojemniki ze skórkami larw, oprzędami i odchodami.

2. Umyć ściany i podłogi środkami owadobójczymi lub wybielaczem.

3. Wyprać pościel, ręczniki i odzież w wysokiej temperaturze z dodatkiem octu, aby usunąć ślady moli i zdezynfekować tkaniny.

4. Wywietrzyć mieszkanie, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu pozostałego po molach.

5. Zastosować naturalne repelenty - olejki eteryczne, zioła, skórki pomarańczowe. Ułożyć je w newralgicznych miejscach np. w szafach, by nie dopuścić do ponownej inwazji.

Regularne powtarzanie tych działań pozwoli utrzymać czystość oraz chronić mieszkanie przed molami odzieżowymi, które są uciążliwymi i niszczycielskimi szkodnikami.

Podsumowanie

Czarne mole to powszechny problem, z którym zmaga się wielu mieszkańców domów i mieszkań. Te małe owady, choć same w sobie nie są groźne, potrafią poprzez swoje larwy całkowicie zrujnować garderobę i wyposażenie naszych domów.

Aby skutecznie pozbyć się moli z domu, należy podjąć kompleksowe działania mające na celu eliminację już istniejącego zagrożenia, jak i zabezpieczenie mieszkania przed kolejną inwazją. Kluczowe jest regularne sprzątanie, kontrola zawartości szaf, zamrażanie lub czyszczenie zainfekowanych ubrań i tkanin, a także stosowanie środków odstraszających moli.

Walkę z molami w domu można prowadzić na dwa sposoby: używając domowych preparatów takich jak ocet, woda z wybielaczem czy olejki eteryczne, bądź decydując się na gotowe, chemiczne środki w sprayach i kostkach zapachowych. Każdy z tych sposobów jest skuteczny pod warunkiem systematyczności i konsekwencji w działaniu.

Razem z właściwą higieną i regularnymi kontrolami garderoby, walka z molami przynosi oczekiwane rezultaty. Choć w pierwszej chwili wydaje się to trudne, konsekwentne stosowanie się do kilku zasad pozwala raz na zawsze pozbyć się moli z domu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska

Jestem sprzątaczką z wieloletnim doświadczeniem. Uwielbiam porządki i lubię dzielić się praktycznymi poradami jak ułatwić sobie sprzątanie. Prowadzę też firmę sprzątającą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

SprzątanieSkuteczne metody na usuwanie plam z krwi z materaca - Jak i czym usunąć?

Pozbądź się plam z krwi z materaca raz na zawsze! W naszym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby i techniki, które pomogą Ci skutecznie usunąć nawet najuporczywsze plamy. Dzięki domowym środkom i specjalistycznym preparatom dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się śladów krwi z materaca. Podpowiemy, jak unikać błędów i przedstawimy krok po kroku, jak postępować, by twój materac znów był czysty i świeży.