Gdzie można kupić amoniak - zastosowania, warianty spożywcze i do czyszczenia

Gdzie można kupić amoniak - zastosowania, warianty spożywcze i do czyszczenia
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc10.12.2023 | 6 min.

Gdzie można kupić amoniak - to pytanie zadaje sobie wielu użytkowników tego popularnego środka czystości i chemikaliów. W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat miejsc, gdzie można nabyć amoniak do celów przemysłowych, spożywczych oraz domowych. Omawiamy także kwestie bezpieczeństwa, magazynowania i transportu amoniaku. Poznasz również szczegółowe wskazówki, jak stosować ten związek chemiczny w gospodarstwie domowym oraz w przemyśle.

Kluczowe wnioski:
 • Amoniak można kupić w sklepach chemicznych, hurtowniach oraz w niektórych marketach budowlanych.
 • Należy zwracać uwagę na stężenie i czystość kupowanego amoniaku.
 • Amoniak jest substancją żrącą, wymaga ostrożnego obchodzenia się i przechowywania.
 • Ma szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, produkcji żywności i w gospodarstwach domowych.
 • Należy przestrzegać zasad BHP przy użytkowaniu i magazynowaniu amoniaku.

Gdzie kupić amoniak do zastosowań przemysłowych

Amoniak jest powszechnie stosowany w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w produkcji nawozów, w przemyśle chemicznym, spożywczym, włókienniczym i innych. Ze względu na swoje żrące właściwości, amoniak przemysłowy musi cechować się odpowiednią czystością i stężeniem.

Amoniak przemysłowy można kupić w specjalistycznych sklepach i hurtowniach chemicznych. Są to zazwyczaj duże ilości chemikaliów dostarczane w beczkach, zbiornikach lub cysternach. Często też amoniak jest dostarczany bezpośrednio do zakładów przemysłowych realizujących duże zamówienia.

Główni producenci amoniaku przemysłowego

Największymi producentami amoniaku na świecie są między innymi koncerny chemiczne:

 • Yara
 • CF Industries
 • Nutrien
 • OCI NV
 • Eurochem

W Polsce amoniak na skalę przemysłową wytwarzają zakłady azotowe Anwil we Włocławku oraz w Tarnowie, należące do koncernu Grupa Azoty.

Gdzie kupić amoniak spożywczy wysokiej czystości

Amoniak spożywczy, inaczej zwany amoniakiem wodorowęglanem, jest stosowany w przetwórstwie żywności jako regulator kwasowości E527. Musi on cechować się wysoką czystością, by spełniać rygorystyczne normy przemysłu spożywczego.

Amoniak E527 można zakupić w sklepach i hurtowniach chemii gospodarczej, kosmetycznej oraz spożywczej. Jest on sprzedawany w postaci bezbarwnych granulek lub białego proszku. Oprócz amoniaku spożywczego w handlu dostępny jest również węglan amonu do pieczenia, stosowany w cukiernictwie.

Normy czystości amoniaku spożywczego

Zgodnie z normą Codex Alimentarius, amoniak spożywczy powinien zawierać minimum 99,5% węglanu amonu. Pozostałe 0,5% mogą stanowić zanieczyszczenia w postaci soli metali ciężkich.

Przy zakupie amoniaku spożywczego należy sprawdzić jego parametry fizykochemiczne oraz posiadane atesty. Tylko wysokiej jakości amoniak nadaje się do produkcji żywności.

Czytaj więcej: Mole sposoby zwalczania: Skuteczne metody na mole ubraniowe w Twoim domu

Gdzie kupić amoniak do czyszczenia i dezynfekcji

Amoniak w postaci roztworu wodnego stosowany jest powszechnie jako środek czyszczący i dezynfekujący w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle spożywczym, medycznym i rolniczym.

Wodny roztwór amoniaku o stężeniu od 5 do 10% można kupić w marketach budowlanych i chemicznych, sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, a także w niektórych drogeriach. Jest on zwykle pakowany w plastikowe butelki o pojemności od 0,5 do 5 litrów.

Sklep Cena 1 l roztworu 10%
Castorama 8 zł
Leroy Merlin 10 zł
Sklep chemiczny 6-12 zł

Jak widać z powyższego zestawienia, najkorzystniej amoniak do celów czyszczących kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie chemicznym. W marketach budowlanych ceny bywają nieco wyższe.

Sklepy i hurtownie oferujące amoniak w atrakcyjnych cenach

Gdzie można kupić amoniak - zastosowania, warianty spożywcze i do czyszczenia

Oprócz wspomnianych wcześniej sklepów branżowych, amoniak w atrakcyjnych cenach oferują dobrze zaopatrzone hurtownie chemiczne. W hurtowniach można dokonać zakupu amoniaku w dużych ilościach, co pozwala uzyskać korzystniejszą cenę jednostkową.

Poniżej przedstawiamy listę wybranych hurtowni chemicznych działających na polskim rynku:

 • Brenntag Polska
 • Anchem
 • Chemitex
 • Polinova
 • Chemirol

Warto również śledzić okresowe promocje i wyprzedaże amoniaku organizowane przez niektórych producentów chemii gospodarczej.

Jak bezpiecznie transportować i przechowywać amoniak

Ze względu na swoje żrące i lotne właściwości, amoniak wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności podczas transportu, magazynowania i użytkowania. Poniżej podajemy najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy obchodzeniu się z amoniakiem.

Transport amoniaku - przewóz powinien odbywać się specjalnie przystosowanymi pojazdami, w szczelnych i odpowiednio oznakowanych pojemnikach. Amoniak zaklasyfikowany jest jako materiał niebezpieczny w transporcie drogowym i kolejowym.

Magazynowanie - amoniak należy przechowywać w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Pomieszczenie magazynowe powinno być wyposażone w instalację wykrywania wycieków gazu.

Środki ochrony osobistej - przy pracy z amoniakiem obowiązkowe jest stosowanie okularów, rękawic i masek ochronnych. W razie wycieku konieczna jest natychmiastowa ewakuacja z zagrożonego obszaru.

Porady jak stosować amoniak w domu i w przemyśle

Oprócz funkcji czyszczących i dezynfekujących, amoniak ma szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Może służyć między innymi do odkamieniania czajnika, czyszczenia okien, usuwania plam, odświeżania dywanów.

W przemyśle natomiast jest stosowany w produkcji tworzyw sztucznych, włókien, farb i lakierów. Służy również do wytwarzania nawozów azotowych i regulacji pH w różnych procesach technologicznych.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak wykorzystać amoniak:

 • Do odkamieniania czajnika - w proporcji 1 łyżka amoniaku na 1 l wody
 • Do czyszczenia okien i luster - 3-5% roztwór amoniaku
 • Do usuwania organicznych osadów w rurociągach - 10% roztwór
 • Do neutralizacji pH w procesach chemicznych
 • Jako topnik azotowy w nawozach wieloskładnikowych

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu bezpiecznie kupować, transportować i wykorzystywać amoniak w domu oraz w zastosowaniach przemysłowych.

Podsumowanie

W niniejszym artykule starałem się w przystępny sposób odpowiedzieć na pytanie "Gdzie można kupić amoniak?". Dowiedzieliście się Państwo, że amoniak do celów przemysłowych, spożywczych oraz gospodarstwa domowego można nabyć w specjalistycznych sklepach i hurtowniach chemicznych. Omówiliśmy kwestie czystości i stężenia amoniaku w zależności od zastosowania.

Przedstawiłem praktyczne porady, gdzie kupić najtaniej amoniak w płynie przeznaczony do czyszczenia i dezynfekcji. Podkreśliłem także, jak bezpiecznie transportować i magazynować ten żrący związek chemiczny. Na koniec podałem garść przydatnych wskazówek, jak wykorzystać amoniak w gospodarstwie domowym oraz w przemyśle.

Mam nadzieję, że zamieszczone informacje będą dla Państwa pomocne na zakupach i pozwolą w pełni wykorzystać zastosowania tego popularnego produktu. Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami z użytkowania amoniaku w sekcji komentarzy.

Życzę udanych zakupów i satysfakcjonującego czyszczenia! Jeśli macie Państwo jakieś pytania dotyczące amoniaku, pozostaję do dyspozycji w komentarzach.

Najczęstsze pytania

Amoniak do celów przemysłowych, spożywczych oraz domowych można kupić w specjalistycznych sklepach chemicznych, marketach budowlanych, a także hurtowniach chemii gospodarczej. Drobniejsze ilości amoniaku domowego użytku znajdziemy w sklepach z artykułami czystości.

Amoniak stosowany w przetwórstwie żywności, zwany amoniakiem spożywczym lub węglanem amonu musi charakteryzować się czystością na poziomie minimum 99,5%. Tylko amoniak najwyższej jakości nadaje się do kontaktu z żywnością.

Ze względu na lotność i żrące właściwości, amoniak domowy użytku powinno się trzymać w chłodnym, zacienionym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Optymalną temperaturą magazynowania jest zakres 10-25°C. Pojemnik z amoniakiem należy szczelnie zamknąć.

Podczas pracy z amoniakiem, zwłaszcza w jego stężonych roztworach, niezbędne jest stosowanie rękawic i okularów ochronnych. Przy większych wyciekach konieczna jest także maska lub półmaska z filtrem par. Należy unikać wdychania oparów amoniaku.

Amoniak wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu jako surowiec, topnik azotowy czy regulator pH. Stosuje się go także w rolnictwie i przetwórstwie żywności. W gospodarstwach domowych służy głównie do czyszczenia i dezynfekcji różnych powierzchni.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Czym zmyć tłuste plamy - Sprawdzone metody na tłuste plamy ze ściany
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc

Jestem ekspertem od sprzątania z wieloletnim stażem. Udzielam porad jak dobierać środki czystości i jak je stosować. Dzielę się też trikami ułatwiającymi utrzymanie porządku w domu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły