Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody

Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska14.12.2023 | 7 min.

Domowy sposób na mszyce na kwiatach to skuteczne i łatwe metody walki z tymi szkodnikami, które można zastosować we własnym domu bez użycia toksycznych środków chemicznych. Mszyce potrafią całkowicie zniszczyć nasze rośliny doniczkowe, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić przy pomocy takich domowych specyfików jak alkohol, mydło czy olejek z drzewa herbacianego.

Kluczowe wnioski:
 • Mszyce skutecznie usunąć można za pomocą wody z mydłem lub alkoholem.
 • Spryskiwanie roślin olejkiem herbacianym lub czosnkowym odstrasza mszyce.
 • Wapno siarkowe zniszczy mszyce oraz grzyby i pleśnie.
 • Obcinanie porażonych części roślin ogranicza rozprzestrzenianie się mszyc.
 • Specjalne domowe pułapki na mszyce zmniejszają ich populację.

Mszyce na kwiatach domowym sposobem

Mszyce to małe owady ssące, które żerują na roślinach w domu i ogrodzie. Ich ulubionym miejscem są młode pędy i liście, a także kwiaty. Wysysają z nich soki roślinne, przez co rośliny słabną, a ich wzrost i kwitnienie ulega zahamowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie pozbywać się mszyc z doniczek z kwiatami.

Zwalczanie mszyc w warunkach domowych nie wymaga stosowania toksycznych środków chemicznych. Wystarczą proste domowe sposoby. Są one bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Alkoholowy roztwór na mszyce

Bardzo skutecznym domowym środkiem na mszyce jest mieszanka wody i alkoholu. Ze względu na delikatne pędy roślin doniczkowych najlepiej użyć alkoholu w postaci 70-procentowego spirytusu salicylowego lub izopropylowego.

Wystarczy zmieszać pół szklanki ciepłej wody z łyżką alkoholu i dokładnie spryskać zainfekowane mszycami części roślin. Zabieg należy powtarzać co 2-3 dni przez około 2 tygodnie. Alkohol zabija mszyce oraz ich jaja i larwy.

Jak pozbyć się mszyc z kwiatów w domu

Oprócz alkoholu, dobrym domowym sposobem na walkę z mszycami na kwiatach doniczkowych jest stosowanie specjalnych wyciągów roślinnych. Substancje czynne zawarte w takich preparatach odstraszają i zabijają szkodniki.

Wyciągi z czosnku lub cebuli mają silne właściwości odstraszające owady. Wystarczy starte ząbki czosnku lub cebulę zalać niewielką ilością wrzątku. Gdy ostygnie, przecedzić i sprayem nanieść na mszyce. Zabieg powtarzać regularnie przez 2 tygodnie.

Stosowanie domowych specyfików ziołowych pozwala skutecznie pozbyć się mszyc bez toksycznego oddziaływania na rośliny i ludzi.

Olejek herbaciany rozpuszczony w wodzie z mydłem lub alkoholem również dobrze sprawdza się w walce z mszycami. Wystarczy 5-10 kropli olejku na 0,5 l wody do spryskiwania.

Zastosowanie mydła szarego

Mydło szare to stary, sprawdzony domowy sposób. Zawarte w nim zwiazki potasu i kwasów tłuszczowych niszczą osłony ochronne mszyc i owadów. Mydło szare miesza się z wodą w proporcji 1 łyżka stołowa na 1 litr ciepłej wody.

Uzyskany roztwór trzeba spryskać mszyce, tak aby całkowicie je nim zwilżyć. Powtarzać zabieg co kilka dni, dokładnie myjąc rośliny. Mydło szare nie uszkodzi roślin, a skutecznie pozbędzie się mszyc.

Czytaj więcej: Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania: skuteczne sposoby na plamy z rdzy, rdza na ubraniu i na jeansach

Skuteczne metody na mszyce w doniczkach

Oprócz domowych specyfików, istnieją jeszcze inne metody walki z mszycami na roślinach doniczkowych.

Można zastosować pułapki w postaci żółtych karteczek nasączonych olejkiem. Takie domowe pułapki przykleja się do doniczek i podstawia w pobliże roślin. Mszyce do nich przylatują i giną.

Domowy środek Sposób przygotowania
Spirytus salicylowy lub izopropylowy 0,5 szklanki wody z łyżką alkoholu
Wywar z czosnku lub cebuli Starte ząbki czosnku lub cebulę zalać wrzątkiem

Można też wykorzystać zjawisko antypatii naturalnych występujących między mszycami i niektórymi gatunkami roślin. W doniczkach obok kwiatów warto posadzić bazylie, lawendę, miętę, szałwię lub tymianek. Ich zapach i wydzieliny odstraszają mszyce.

Oprócz tego należy systematycznie oglądać rośliny i usuwać mszyce ręcznie – zmywać strumieniem wody lub przecierać zwilżoną szmatką. Mszyce usuwamy wraz z koloniami jaj i larw, co ogranicza ich namnażanie się.

Usuwanie mszyc z roślin domowy sposób

Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody

Aby skutecznie pozbyć się mszyc z roślin doniczkowych, trzeba regularnie wykonywać zabiegi domowymi metodami.

Najlepsze efekty przynosi łączenie kilku sposobów, np. spryskiwanie alkoholem lub wyciągami roślinnymi oraz usuwanie mszyc ręcznie. Takie postępowanie pozwala usunąć wszystkie stadia rozwojowe szkodników – osobniki dorosłe, larwy i jaja.

Walkę z mszycami warto rozpocząć od razu po zaobserwowaniu pierwszych osobników. Wtedy łatwiej je zwalczyć i nie dopuścić do silnego rozwoju kolonii.

Aby chronić rośliny przed ponownym atakiem mszyc, należy także:

 • Usuwać chore, słabe lub uszkodzone części roślin
 • Utrzymywać rośliny w dobrej kondycji, regularnie nawozić i podlewać

Zdrowe, silne rośliny są bardziej odporne na szkodniki i łatwiej zwalczyć mszyce domowymi metodami bez użycia chemii.

Domowe specyfiki na mszyce na kwiaty

Na mszyce domowe sposoby nie tylko skutecznie je zwalczają, ale też wzmacniają rośliny i poprawiają ich kondycję. Dlatego oprócz typowych środków chemicznych, warto wypróbować domowe specyfiki.

Sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się mszyc z kwiatów doniczkowych to przede wszystkim:

 • Spirytus salicylowy lub izopropylowy rozcieńczony z wodą
 • Wywar lub spray z czosnku lub cebuli
 • Olejek herbaciany w połączeniu z wodą i mydłem
 • Roztwór mydła szarego
 • Dodawanie do doniczek roślin odstraszających mszyce (bazylia, mięta, lawenda)

Te proste, domowe środki pozwalają skutecznie uporać się z mszycami bez użycia toksycznej chemii. Co ważne, są całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i nie uszkadzają samych roślin.

Kwiaty pozbądź się mszyc w domu

Aby na dobre pozbyć się mszyc z doniczkowych kwiatów w domu, należy konsekwentnie stosować domowe metody ich zwalczania przez około 2 tygodnie. Taki okres pozwala zlikwidować wszystkie osobniki dorosłe oraz larwy i jaja.

Najskuteczniejsze jest łączenie kilku domowych sposobów, np. okresowe spryskiwanie roślin alkoholowym roztworem, olejkami roślinnymi czy mydłem szarym oraz codzienne, dokładne przecieranie liści wilgotną szmatką.

Jeśli mimo stosowania domowych metod mszyce nadal atakują kwiaty, warto rozważyć zastosowanie dostępnych w sklepach ogrodniczych środków na mszyce domowych. Są to preparaty pochodzenia naturalnego, które można bezpiecznie używać w domu.

Regularne kontrolowanie roślin i szybka reakcja na pojawiające się mszyce to klucz do ich skutecznego zwalczania. Wtedy z łatwością pozbędziemy się tych szkodników z doniczkowych kwiatów domowymi metodami.

Podsumowanie

Mszyce to poważny problem w uprawie roślin doniczkowych, który można rozwiązać bez użycia toksycznych pestycydów. W artykule przedstawiono sprawdzone metody walki z mszycami sięgając po domowe sposoby na mszyce. Dowiemy się, że alkohol, wyciągi roślinne, mydło szare czy olejki eteryczne zastosowane regularnie przez 2 tygodnie dadzą efekt. Ponadto ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie właściwości roślin odstraszających mszyce.

Kluczem do sukcesu jest systematyczność i łączenie kilku metod jednocześnie – przecieranie liści, spryskiwanie specyfikami i usuwanie porażonych części roślin. Warto też wspomagać się dostępnymi w sklepach środkami na mszyce domowymi pochodzenia naturalnego, które można bezpiecznie stosować w mieszkaniu.

Poznanie skutecznych technik pozwoli z powodzeniem uporać się z mszycami atakującymi nasze rośliny doniczkowe. Dowiemy się jak zadbać o zdrowie i urodę kwiatów domowych bez użycia szkodliwej chemii. To dobre wieści dla wszystkich domowych ogrodników i entuzjastów roślin.

Artykuł dostarcza cennych informacji dla każdego, kto zmaga się z mszycami na kwiatach doniczkowych. Pozwoli skutecznie uporać się z problemem i cieszyć pięknymi, zdrowymi roślinami we wnętrzach domowych. Polecam lekturę i wypróbowanie przedstawionych rozwiązań w walce z mszycami.

Najczęstsze pytania

Mszyce to małe, miękkie owady bez skrzydeł lub ze skrzydłami, które występują w koloniach na młodych pędach, liściach oraz kwiatach. Mają różne zabarwienie od jasnozielonego przez żółte po ciemnobrązowe. Charakterystyczna jest też produkowana przez nie spadź i lepka substancja - rosą miodowa.

Do roślin szczególnie podatnych na mszyce w domu należą: gerbery, hibiskusy, storczyki, begonie, fiołki, bluszcze, skrzydłokwiaty i pelargonie. Mszyce lubią rośliny o delikatnych, soczystych i słodkich tkankach.

Mszyce żerując na roślinie uszkadzają jej tkanki, deformują liście i pąki kwiatowe, powodują opadanie kwiatów i zahamowanie wzrostu. Osłabiona, chore roślina staje się podatna na inne choroby i z czasem może zginąć.

Aby zapobiec inwazji mszyc, należy zapewnić roślinom optymalne warunki - odpowiednie nawożenie, wilgotność, nasłonecznienie i temperaturę. Należy też systematycznie lustrować rośliny i usuwać pierwsze kolonie mszyc zaraz po ich dostrzeżeniu.

Aby skutecznie pozbyć się mszyc, zaleca się wykonywanie zabiegów domowymi preparatami co 2-3 dni przez okres około 2 tygodni. Regularność i konsekwencja są bardzo ważne, aby zabić wszystkie stadia rozwojowe szkodników.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywne metody jak pozbyć się mszyc z roślin doniczkowych na dobre!
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Czym zmyć tłuste plamy - Sprawdzone metody na tłuste plamy ze ściany
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska

Jestem sprzątaczką z wieloletnim doświadczeniem. Uwielbiam porządki i lubię dzielić się praktycznymi poradami jak ułatwić sobie sprzątanie. Prowadzę też firmę sprzątającą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły