Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania: skuteczne sposoby na plamy z rdzy, rdza na ubraniu i na jeansach

Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania: skuteczne sposoby na plamy z rdzy, rdza na ubraniu i na jeansach
Autor Elena Kołodziej
Elena Kołodziej10.12.2023 | 9 min.

Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania – oto pytanie, które zadaje sobie wielu z nas, gdy na ulubionej koszuli, spodniach czy sukience pojawiają się brzydkie plamy w kolorze rdzy. Niestety rdza potrafi mocno wżerać się w tkaniny, zwłaszcza te jasne, dlatego warto jak najszybciej zareagować. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na usunięcie uporczywych śladów rdzy z odzieży bawełnianej i jeansów. Dowiesz się m.in. jakich domowych środków użyć, by pozbyć się rdzawych plam, a także jak zapobiec ponownemu osadzaniu się rdzy na ubraniach.

Kluczowe wnioski:
  • Najskuteczniejsze w usuwaniu rdzy są kwasy cytrynowy i askorbinowy.
  • Można też użyć sody oczyszczonej, a nawet zwykłego aspiryny.
  • Rdzy nie da się usunąć wybielaczami zawierającymi chlor.
  • Po zlikwidowaniu plam warto wyprać ubranie z dodatkiem octu winnego.
  • Aby zapobiec powstawaniu rdzy, ubrania przechowuj w suchym miejscu.

Skuteczne sposoby usuwania rdzawych plam

Rdza to zmorą każdego domu. Te brzydkie pomarańczowo-czerwone plamy potrafią bezpowrotnie zniszczyć ulubione ubranie. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim warto działać szybko, nim rdza wżerie się w tkaninę. Stare plamy z rdzy znacznie trudniej usunąć. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z rdzą.

Najlepsze efekty przynosi zastosowanie kwasu cytrynowego lub kwasu askorbinowego (witamina C). Wystarczy namoczyć zaplamiony fragment ubrania w roztworze kwasu (łyżeczka na szklankę ciepłej wody), odczekać 15 minut, a następnie wyprać ubranie w pralce. Kwasy skutecznie usuwają rdzę, nie niszcząc przy tym tkaniny.

Soda oczyszczona i aspiryna na rdzawe plamy

Dobrą alternatywą dla kwasów są domowe sposoby z użyciem sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać sodę na plamę, lekko zwilżyć wodą i pocierać aż do zniknięcia śladów rdzy. Można też rozgnieść tabletkę aspiryny z odrobiną wody i wetrzeć pastę w zaplamione miejsce.

Te domowe triki świetnie sprawdzają się w przypadku świeżych plam. Przy starych plamach z rdzy lepiej jednak użyć mocniejszych środków - kwasków lub specjalnych preparatów do rdzy i plam. Ich zaletą jest to, że nie tylko usuwają rdzę, ale też zabezpieczają tkaninę przed ponownym osadzaniem się plam.

Jak wyczyścić rdzawe plamy z jeansów

Rdza na jeansach to prawdziwa zmora! Te ciemne, szorstkie tkaniny szczególnie podatne są na przyjmowanie trudnych do usunięcia plam. Jak poradzić sobie z rdzą na spodniach dżinsowych? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Najpierw warto spróbować z zimną wodą i octem. Namocz zaplamiony fragment w roztworze octu z wodą (1 szklanka octu na 2-3 litry zimnej wody). Pocieraj lekko szmatką przez kilka minut. Następnie wypierz jeansy jak zwykle. Kwas octowy powinien usunąć ślady rdzy z jeansowej tkaniny.

Mocny ocet i soda na rdzawe plamy

Możesz też użyć mocniejszego octu (np. octu winnego) i wyczyścić nim jeansy lokalnie, bez prania całych spodni. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po sprawdzoną już sodę oczyszczoną. Rozpuść sodę w niewielkiej ilości wody, aby powstała pasta. Wetrzyj ją w plamę i poczekaj kilka godzin, żeby soda mogła wchłonąć rdzę. Następnie opłucz jeansy i wypierz normalnie w pralce.

Stosując te triki na świeże plamy z rdzy nie powinieneś mieć problemu z usunięciem ich z jeansów. W przypadku starych, zaschniętych rdzawych plam proces może być nieco trudniejszy. Warto jednak próbować - zazwyczaj da się je usunąć bez konieczności wyrzucania spodni do kosza.

Rdza to zmora każdego gospodarstwa domowego. Ale stosując sprawdzone domowe sposoby, jak ocet czy soda oczyszczona, można sobie z nią skutecznie poradzić.

Czytaj więcej: Rozpoznaj Jakie Robaki W Domu - Wszystko o Rodzajach Domowych Robaków

Domowe sposoby na rdzawe plamy

Usunięcie rdzawych śladów z ulubionego swetra lub białej koszuli wydaje się czasem niemożliwe. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie pozbyć się uporczywych plam, jakie pozostawia na naszych ubraniach rdza.

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod jest zastosowanie specjalnych kremów do rdzy lub uniwersalnych środków do plam. Wystarczy namoczyć zaplamiony fragment tkaniny, odłożyć ubranie na kilka godzin, a następnie normalnie je wyprać. Preparaty te zawierają składniki usuwające rdzę oraz zabezpieczające przed jej ponownym osadzaniem.

Jak jeszcze pozbyć się rdzy z ubrań?

Poza gotowymi specyfikami, możemy także sięgnąć po składniki z naszej kuchni. Bardzo dobrze na ślady rdzy działają kwasy - cytrynowy oraz ocet. Wystarczy namoczyć plamę w roztworze kwasu z wodą na kilkanaście minut, a następnie wyprać ubranie w pralce. Z kolei soda oczyszczona, posypana na wilgotną plamę i wetarta, również pozwoli skutecznie usunąć rdzę.

Rodzaj tkaniny Zalecany domowy sposób
Bawełna, len kwas cytrynowy lub ocet
Wełna, kaszmir soda oczyszczona
Jedwab, wiskoza specjalny krem do rdzy

Dobierając metodę, warto brać pod uwagę również rodzaj tkaniny - niektóre ubrania wymagają delikatniejszego traktowania niż standardowa bawełna czy len.

Usunięcie rdzy z tkanin bawełnianych

Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania: skuteczne sposoby na plamy z rdzy, rdza na ubraniu i na jeansach

Białe ubrania bawełniane są szczególnie podatne na przyjmowanie rdzawych plam. Na szczęście bawełna to wytrzymała tkanina, którą bez obaw możemy traktować mocniejszymi domowymi specyfikami.

Aby usunąć rdzę z ubrania białego z bawełny, idealnie sprawdzi się sok z cytryny. Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który skutecznie usuwa rdzę. Wystarczy namoczyć zaplamiony fragment ubrania w soku z cytryny na 10-15 minut, a następnie normalnie wyprać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Można też wetrzeć plamę świeżym plastrem cytryny i odczekać 1-2 godziny przed praniem.

Inne sposoby na rdzę

Oprócz cytryny, do bawełny możemy stosować także ocet, zarówno biały, jak i wytrawne odmiany. Skuteczny będzie także roztwór sody oczyszczonej - soda pochłania wilgoć wraz z rdzą. A jeśli plama jest świeża, wystarczy posypać ją solą kuchenną, odczekać godzinę i wyprać normalnie.

Gdy jak usunąć plamy z rdzy na jeansach bawełnianych lub innych ubraniach z tego materiału? Najlepiej sprawdzi się mieszanka octu i sody oczyszczonej, którą wetrzesz w plamę. Pozwoli ona usunąć zarówno świeże, jak i stare zaschnięte ślady rdzy.

Rdza na jasnych ubraniach - porady

Jasne ubrania, zwłaszcza białe, są wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju plamy. W tym także te pozostawione przez rdzę, która na białym materiale prezentuje się wyjątkowo paskudnie. Jak radzić sobie z rdzą na jasnych rzeczach i jak zapobiegać takim plamom?

Kluczowe jest jak najszybsze działanie, aby rdza nie wżarła się w tkaninę. Do świeżych plam idealnie nadaje się sok z cytryny, który możemy od razu wetrzeć w brzydką rdzawą plamę. Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który skutecznie usuwa ślady rdzy. Po kilkunastu minutach płuczemy ubranie w zimnej wodzie i pierzemy normalnie w pralce.

Jak chronić ubrania przed rdzą?

Aby zapobiec powstawaniu rdzawych plam na jasnych ubraniach, przede wszystkim należy odpowiednio je przechowywać. Kluczowe jest zabezpieczenie odzieży przed wilgocią, która sprzyja osadzaniu się rdzy. Dlatego ubrania warto trzymać w suchym pomieszczeniu, najlepiej niezbyt wilgotnej sypialni lub garderobie.

Dodatkowo, pierząc białe rzeczy warto dodać odrobinę octu do płynu do płukania tkanin. Ocet lekko zakwasi tkaninę, dzięki czemu będzie ona mniej podatna na gromadzenie się rdzy i innych plam. Stosując te proste zasady, z pewnością uda nam się zapobiec powstawaniu brzydkich rdzawych śladów na ulubionych jasnych ciuchach.

Jak zlikwidować ślady rdzy na odzieży

Rdza na ubraniach to prawdziwa zmora, zwłaszcza gdy pojawia się na jasnych tkaninach. Jak pozbyć się jej uporczywych śladów? Przede wszystkim warto działać od razu, aby rdza nie wżarła się na dobre w włókna. Do tego przyda się kilka skutecznych domowych sposobów.

Bardzo dobrze na rdzę działają kwasy - cytrynowy i askorbinowy (witamina C). Wystarczy rozpuścić trochę kwasu w wodzie, namoczyć plamę na kilkanaście minut, a następnie wyprać ubranie normalnie. Kwas skutecznie usuwa ślady rdzy, nie niszcząc przy tym tkaniny.

Inną metodą jest soda oczyszczona, która "wchłania" rdzę. Posypujemy nią mocno zwilżoną wcześniej plamę, pocieramy i zostawiamy na kilka godzin. Soda pochłonie wilgoć wraz ze śladami rdzy. Po tym czasie płuczemy ubranie dokładnie w zimnej wodzie i pierzemy w pralce jak zwykle.

Stosując te sprawdzone domowe sposoby, jesteśmy w stanie skutecznie pozbyć się uporczywych śladów rdzy z odzieży i uratować nawet mocno zaplamione ubrania. Warto działać od razu, aby zlikwidować rdzę nim na dobre wżre się ona w tkaninę!

Podsumowanie

Rdza to problem, z którym zetknął się chyba każdy z nas. Te brzydkie pomarańczowe lub czerwonawe plamy potrafią zepsuć nawet najpiękniejsze ubranie. W artykule przedstawiliśmy kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się uporczywych plam z rdzy i rdzy na ubraniach.

Przede wszystkim trzeba działać szybko, nim stare plamy z rdzy na dobre wżrą się w tkaninę. Do świeżych plam idealnie nadają się domowe specyfiki, takie jak sok z cytryny, ocet czy soda oczyszczona. Starsze plamy wymagają użycia mocniejszej amunicji - kwasów (cytrynowego lub askorbinowego) lub specjalnych preparatów do rdzy.

Pisaliśmy też o tym jak usunąć rdzę z ubrania białego bawełnianego za pomocą cytryny i jak pozbyć się plam z rdzy na jeansach. Okazuje się, że wiele zależy od rodzaju tkaniny - niektóre materiały wymagają delikatniejszego traktowania. Stosując odpowiednie domowe sposoby, jak np. ocet, sodę czy kwasy, możemy jednak skutecznie usunąć rdzę z ubrania i uratować nawet mocno zaplamioną odzież.

Co istotne, warto też zapobiegać powstawaniu rdzawych plam, np. przechowując ubrania w suchym miejscu. W ten sposób ochronimy naszą odzież przed tą uciążliwą przypadłością.

5 Podobnych Artykułów

  1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
  2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
  3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
  4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
  5. Usuwanie żywicy z czarnego ubrania - Sprawdzone metody na pozbycie się plam
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elena Kołodziej
Elena Kołodziej

Jestem blogerką i autorką poradników ze sprzątania. Dzielę się sposobami na szybkie i efektywne sprzątanie z użyciem domowych środków. Pokazuję też jak zorganizować przestrzeń, by była praktyczna.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły