Twoje małe białe pajączki w domu - jak sobie z nimi radzić i czerwona larwa w domu

Twoje małe białe pajączki w domu - jak sobie z nimi radzić i czerwona larwa w domu
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska10.12.2023 | 7 min.

Małe białe pajączki to częsty widok w domach, zwłaszcza jesienią, kiedy szukają schronienia przed chłodem. Choć nieszkodliwe, potrafią budzić strach i obrzydzenie. W artykule dowiesz się, skąd biorą się w mieszkaniach, jak rozpoznać gatunki, które się pojawiają oraz jak sobie z nimi radzić bez uciekania się do chemii. Omawiamy też przypadek czerwonej larwy, która czasem towarzyszy tym pajączkom.

Kluczowe wnioski:
 • Małe białe pajączki to najczęściej pląstki lub kosarze, które wchodzą do domów przypadkowo.
 • Są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych.
 • Można kontrolować ich populację bez użycia insektycydów poprzez sprzątanie i uszczelnianie domu.
 • Czerwona larwa to roztocz, który żeruje na tych pajączkach, ale też jest nieszkodliwy.
 • Przy odrobinie wiedzy i cierpliwości można sobie poradzić z małymi białymi pajączkami bez paniki i radykalnych środków.

Jak rozpoznać małe białe pajączki w domu?

Małe białe pajączki, które najczęściej gościmy w naszych domach jesienią, to przedstawiciele dwóch rodzajów: pląstki (Achaearanea) oraz kosarze (Erigone). Obie grupy cechuje drobna, krępa budowa ciała, którego długość rzadko przekracza 5 mm.

Pląstki są nieco większe, ich odwłok ma wyraźny wzór w postaci jasnej, zygzakowatej linii. Kosarze zaś są bardziej jednolite, szarawe lub białawe. Charakterystyczne są ich dość długie, włochate odnóża.

Odróżnienie tych dwóch rodzajów nie jest łatwe dla laika, ale na szczęście nie jest też istotne. Obie grupy są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka.

Jak odróżnić od niebezpiecznych gatunków?

Innym pospolitym pająkiem, który zdarza się w domach, jest karaluchowiec. Jest jednak znacznie większy (do 12 mm długości), a jego ciało ma wyraźnie czarny wzór na brzuchu.

Niektóre groźne gatunki egzotyczne, np. czarna wdowa, przypadkowo trafiają w transportach. Są jednak tak rzadkie, że raczej nie trzeba obawiać się pomyłki.

Skąd biorą się małe białe pajączki w mieszkaniu?

Małe białe pajączki nie żyją w domach na stałe. Przybywają do naszych mieszkań z zewnątrz, szukając pożywienia i schronienia przed niskimi temperaturami.

Większość dobrze czuje się w środowisku leśnym, na łąkach czy w ogrodach. Kiedy robi się chłodniej, a pokarmu brakuje, próbują dostać się do cieplejszych pomieszczeń.

Wykorzystują przy tym każdą najmniejszą szparę. Wchodzą przez uchylone okna, szczeliny w drzwiach, dziury po kablach czy rury wentylacyjne.

Czasem przypadkowo znajdą się w domu wraz z kwiatami ciętymi, drewnem kominkowym lub po prostu na naszych ubraniach, jeśli akurat przebywały na zewnątrz budynku.

Małe białe pajączki nie są agresywne i same z siebie nie zaatakują człowieka. Chcą tylko znaleźć schronienie i pożywienie w cieple naszych domów.

Czytaj więcej: Jak szybko i skutecznie pozbyć się małych brązowych robaków w domu

Jak pozbyć się małych białych pajączków z domu?

Choć małe białe pajączki są niegroźne, ich obecność budzi lęk i obrzydzenie u wielu osób. Można jednak kontrolować ich populację bez uciekania się do silnych środków chemicznych.

Sprzątanie i odkurzanie

Regularne sprzątanie usuwa zakamarki ze szczątkami owadów i pajęczyn, które przyciągają pająki. Staranne odkurzanie kątów, pod meblami i za obrazami pozwoli też wyłapać już obecne osobniki.

Uszczelnianie budynku

Zatkanie dziur i szczelin (najlepiej siatką lub włókniną), przez które pająki dostają się do środka znacząco ograniczy ich liczebność. Pomocne jest też założenie moskitier w oknach i drzwiach balkonowych.

 • Regularne sprzątanie domu usuwa potencjalne pożywienie i kryjówki dla pająków.
 • Uszczelnienie niedużych otworów uniemożliwia im dostanie się do środka.

Małe białe pajączki - co robić, gdy pojawią się w domu

Twoje małe białe pajączki w domu - jak sobie z nimi radzić i czerwona larwa w domu

Mimo starań, zawsze jakaś mała biała pajączka zdoła przedostać się do mieszkania. Warto jednak zachować spokój - jej obecność nie jest zagrożeniem dla domowników.

Jeśli chcemy wyprowadzić natrętny osobnik, wystarczy delikatnie zmiotkować go na kartkę papieru i wynieść na zewnątrz. Można też złapać w słoik i puścić w ogrodzie lub parku. Zabijanie nie jest konieczne!

Jeśli widok pająków budzi w nas paniczny lęk, poprośmy kogoś o pomoc w ich usunięciu lub skorzystajmy z usług firm zajmujących się odławianiem owadów.

Pułapki klejowe jako ostateczność

Pułapki klejowe mogą być skuteczne, ale jednocześnie niebezpieczne dla innych zwierząt. Dodatkowo ich częste używanie generuje konieczność naprawdę gruntownego sprzątania mieszkania po zakończeniu ich stosowania.

Jeśli już z nich korzystamy, umieszczajmy tylko w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt.

Metoda Skuteczność Bezpieczeństwo
Odkurzanie Umiarkowana Dobre
Pułapki klejowe Wysoka Niskie
Uszczelnienie domu Wysoka Bardzo dobre

Małe białe pajączki a alergia - czy są niebezpieczne?

Mimo powszechnej opinii, ukąszenia małych białych pajączków nie są niebezpieczne dla ludzi. Ich szczęki są zbyt małe, by przebić ludzką skórę, a jad bardzo łagodny.

Teoretycznie możliwa jest reakcja alergiczna na samo ukąszenie lub kontakt z pajęczyną. Przypadki takich alergii są jednak niezwykle rzadkie.

Powszechniejsze (choć wciąż dość rzadkie) są alergie na roztocza, które czasem towarzyszą tym pajączkom. Objawiają się swędzącą wysypką po kontakcie ze skórą.

Najlepszą ochroną dla alergików jest regularne oczyszczanie domu ze szczątków owadów i pajęczyn oraz dbanie o czystość mebli, dywanów i pościeli.

Czerwona larwa - tylko straszny wygląd

Czasem razem z małymi białymi pajączkami pojawia się niepokojąca, czerwona larwa - to roztocz z grupy Trombicula. Jest ona zupełnie nieszkodliwa dla ludzi.

Roztocze nie atakują ludzi ani zwierząt domowych. Usunięcie małych białych pajączków z domu eliminuje też obecność tych stworzeń.

Jak chronić dom przed małymi białymi pajączkami?

Kluczem jest uszczelnienie wszystkich potencjalnych dróg dostępu do domu. Warto sprawdzić stan uszczelek w oknach i drzwiach oraz ewentualne pęknięcia w elewacji.

Otwory wentylacyjne, kanalizacyjne i wszelkie szczeliny najlepiej zabezpieczyć siatkami lub włókninami. Szczególnie ważne są piwnice i garaże, bo to stamtąd pająki najczęściej przenikają do mieszkań.

Bardzo przydatne są moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych. Ograniczą nie tylko ilość pająków, ale też much i komarów wpadających do środka.

Oczywiście sama bariera fizyczna nie wystarczy - konieczne jest też regularne oczyszczanie domu, które eliminuje kryjówki i źródła pokarmu.

Podsumowanie

Małe białe pajączki to częsty, jesienny widok w naszych domach. Choć ich obecność może budzić lęk, są całkowicie nieszkodliwe - nie gryzą ani nie przenoszą chorób. Artykuł wyjaśnia, skąd się biorą i jak je rozpoznać, a przede wszystkim uspokaja, że nie ma powodu do paniki przy ich widoku.

Dowiemy się, jakimi drogami te malutkie pająki (kosarze i pląstki) dostają się do naszych mieszkań oraz w jaki sposób można ograniczyć ich liczebność bez uciekania się do trucizn. Podpowiadamy, jak skutecznie, ale humanitarnie pozbyć się natrętnych osobników.

Tłumaczymy też, czym jest czerwona larwa czasem towarzysząca tym pajączkom - to roztocze, którego kąsający aparat i intensywny kolor robią groźne wrażenie, ale tak naprawdę jest ono nieszkodliwe.

Artykuł rozwiewa więc wątpliwości i obala mity na temat małych białych pajączków. Przeczytaj i przestań się ich bać!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak rozpuścić wosk i skutecznie usunąć naklejki z mebli czy ściany
 5. Zastosowanie sody oczyszczonej i octu - Soda do czyszczenia i pasta z sody
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska

Jestem sprzątaczką z wieloletnim doświadczeniem. Uwielbiam porządki i lubię dzielić się praktycznymi poradami jak ułatwić sobie sprzątanie. Prowadzę też firmę sprzątającą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły