Efektywne Zwalczanie Mszyc w Domu – Jak Pozbyć się Mszyce na Kwiatach i w Ziemi

Efektywne Zwalczanie Mszyc w Domu – Jak Pozbyć się Mszyce na Kwiatach i w Ziemi
Autor Dominik Ostrowski
Dominik Ostrowski14.12.2023 | 8 min.

Zwalczanie mszyc w domu jest ważne dla zdrowia naszych roślin. Mszyce żerując na kwiatach doniczkowych i innych roślinach domowych osłabiają je, deformują liście i pędy, przenoszą choroby wirusowe. Dlatego tak istotne jest, aby poznać skuteczne metody walki z mszycami. W tym poradniku przedstawiamy jak rozpoznać mszyce na roślinach, jak usuwać mszyce z ziemi i korzeni oraz jak zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się. Podpowiadamy jak stosować domowe sposoby oraz chemiczne środki ochrony roślin.

Kluczowe wnioski:
 • Mszyce należy na bieżąco usuwać, zarówno z części naziemnych roślin, jak i z podłoża.
 • Skuteczne są zarówno domowe metody (np. napary z czosnku) jak i chemiczne środki ochrony roślin.
 • Po usunięciu mszyc warto zastosować zabiegi profilaktyczne, aby zapobiec reinwazji.
 • Należy regularnie kontrolować rośliny domowe pod kątem występowania mszyc i szybko reagować.
 • Walkę z mszycami warto prowadzić kompleksowo, nie pomijając żadnego etapu.

Wykrywanie mszyc atakujących rośliny domowe

Mszyce to małe, miękkie owady ssące żerujące na roślinach. Żywią się sokami z pędów, liści, kwiatów. Atak mszyc na roślinach domowych dostrzec dość łatwo, wystarczy baczna codzienna obserwacja naszych podopiecznych. Na liściach czy pędach możemy dostrzec małe, zielone lub brązowe owady bez skrzydeł. Często mają także charakterystyczny kształt gruszkowaty. Latające mszyce mają zaś czarne, szare lub zielone, błyszczące ciało.

Zwalczanie mszyc w domu w pierwszej kolejności wymaga identyfikacji miejsc ich występowania na roślinach. Mszyce zwykle usadawiają się od spodu liści lub w zagłębieniach pędów. Można je znaleźć także pod osłonkami liści, w wilgotniejszych miejscach roślin, na młodych pędach czy w okolicach pąków kwiatowych. Wbrew pozorom, mszyce potrafią atakować nie tylko zielone części, ale także łodygi, gałęzie, a nawet kwiaty.

Objawy mszycy na roślinach domowych

Typowymi oznakami obecności mszyc są zniekształcone, zdeformowane liście. Brzegi blaszki liściowej są podwinięte w dół, w górę lub do wnętrza, mogą być także pomarszczone. Z kolei młode pędy czy kwiaty wyglądają na osłabione, wiotkie, nie rozwijają się prawidłowo.

Inną oznaką są lepkie wydzieliny spadające na doniczki, parapety - tzw. spadź mszyca. To odchody tych szkodników. Czasem mszyce wytwarzają także charakterystyczne, watowate kolonie ochronne na roślinie. Wszystko po to, by mieć łatwy dostęp do pokarmu i uniknąć drapieżników.

Naturalne metody eliminacji mszyc z doniczek

Mszyce na kwiatach i innych roślinach domowych możemy zwalczać na wiele naturalnych sposobów: domowymi sposobami, wykorzystując rośliny odstraszające mszyce, ale także wprowadzając do domu ich naturalnych wrogów.

Najbardziej skuteczne jest łączenie metod naturalnych ze środkami ochrony roślin w celu całkowitej eliminacji mszyc w domu i zapobiegania ich powrotowi.

Wśród domowych sposobów na pozbycie się mszyc często wykorzystuje się roztwory robione z natki pietruszki, czosnku, gorzkiego olejku pomarańczowego. Mają działanie odstraszające, a także bezpośrednio zabijają mszyce na roślinach. Taką mieszankę przygotowujemy np. z:

 • 3 ząbki czosnku
 • 4 łyżki pokrojonej natki pietruszki
 • 50 ml olejku pomarańczowego
 • 1 litr wody

Po wymieszaniu składników taki roztwór przecedzamy i spryskujemy nim zaatakowane rośliny, także od spodu liści. Zabieg powtarzamy co kilka dni.

Owady pożyteczne Mszycożerne rośliny
- biedronki - nagietki
- złotooki - maciejka
- mszyce lwie - lawenda

Kolejne naturalne metody eliminacji mszyc z doniczek to wykorzystanie roślin odstraszających mszyce (np. nagietek, lawenda, bazylia, mięta) albo introdukcja naturalnych wrogów mszyc. W takim przypadku do walki wykorzystujemy drapieżne owady: biedronki, ich larwy, złotooki czy mszyce lwie.

Czytaj więcej: Czy można prać skórzane adidasy i inne obuwie w pralce? Dowiedz się teraz!

Usuwanie mszyc z ziemi i korzeni roślin

Oprócz zwalczania mszyc na częściach naziemnych, niezwykle ważne jest pozbywanie się mszyc z ziemi i korzeni. Mszyce korzeniowe żerują bowiem na korzeniach roślin, niszcząc je, co prowadzi do gorszego wzrostu i rozwoju rośliny, a nawet obumierania.

Jak pozbyć się mszyc z podłoża? Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć system korzeniowy, wyjmując roślinę z doniczki. Usunięcie mszyc będzie łatwiejsze, gdy gleba nie będzie zbyt wilgotna, a więc przesuszonej nieco ziemi. Korzenie oczyszczamy delikatnie (np. miękkim pędzelkiem). Można zastosować też kąpiel korzeni w roztworze mydła potasowego lub olejku pomarańczowego.

Po usunięciu mszyc, roślinę wraz z oczyszczoną ziemią przesadzamy do nowej doniczki lub tej samej po uprzednim jej wyszorowaniu. Warto wymieszać nową ziemię w celu wzmocnienia rośliny po przebytym ataku mszyc.

Zastosowanie środków chemicznych przeciw mszycom

Efektywne Zwalczanie Mszyc w Domu – Jak Pozbyć się Mszyce na Kwiatach i w Ziemi

Oprócz domowych, naturalnych sposobów zwalczania mszyc w domu pomoże także sięgnięcie po gotowe preparaty w postaci płynów, proszków czy granulatów. Środki chemiczne są bardzo skuteczne w eliminowaniu mszyc, jednak często mają negatywny wpływ na całe środowisko. Dlatego warto łączyć je z metodami biologicznymi oraz ograniczać ich użycie.

Jakie środki chemiczne są skuteczne przeciwko mszycom? Preparaty zawierające acetamipryd, tiaklopryd, imidachlopryd (w postaci roztworu lub granulatu). Ich przewagą jest systemiczne działanie oraz długotrwałe, nawet kilkumiesięczne odstraszanie mszyc (np. przez 3 m-ce po zastosowaniu imidachloprydu). Minusem jest toksyczność dla pszczół i owadów pożytecznych.

Ocena skuteczności walki z mszycami w mieszkaniu

Aby skutecznie pozbyć się mszyc z domu, musimy też ocenić efektywność prowadzonych działań. Regularne kontrolowanie roślin pozwoli po pierwsze wykryć mszyce zanim rozprzestrzenią się na inne rośliny, a po drugie ocenić czy zastosowane metody zwalczania mszyc działają. Jeśli po kilku dniach/tygodniach mszyce atakują rośliny na nowo, niezbędne jest powtórzenie zabiegów lub zmiana metody.

Efekty działań Skuteczność metod
- nie ma nowych mszyc - metoda skuteczna
- są pojedyncze mszyce - metoda częściowo skuteczna
- liczne mszyce atakują na nowo - metoda nieskuteczna

Ocena skuteczności walki z mszycami w mieszkaniu polega więc na systematycznych lustracjach roślin i reakcji, gdy mszyce nadal się pojawiają. Ważne też, by nie zapomnieć o działaniach profilaktycznych, takich jak wietrzenie pomieszczeń, obmywanie roślin, nawożenie czy usuwanie chorej tkanki roślinnej.

Profilaktyka chroniąca rośliny przed mszycami

Aby skutecznie pozbyć się mszyc raz na zawsze z domu, oprócz bezpośrednich działań niszczących mszyce, konieczne jest także wdrożenie działań profilaktycznych. Pomoże to bowiem uniknąć kolejnej inwazji mszyc lub opóźnić ją.

Co zatem robić, by zapobiegać atakom mszyc na roślinach domowych? Przede wszystkim należy zadbać o optymalne warunki wzrostu roślin - odpowiednie światło, temperaturę, wilgotność, nawożenie. Zdrowe, silne rośliny są mniej podatne na ataki szkodników. Ważne jest też przestrzeganie zasad higieny fitosanitarnej - częste przecieranie liści wilgotną ściereczką, okresowe opryskiwanie preparatami zapobiegawczymi, izolowanie nowo kupionych roślin.

Niezwykle ważna jest codzienna kontrola roślin i reagowanie na pierwsze oznaki mszyc, zanim się namnożą. Wówczas bowiem zwalczanie mszyc w domu jest łatwiejsze niż przy pełnowymiarowej inwazji.

Podsumowanie

Mszyce to poważny problem dla roślin domowych - deformują liście i pędy, przenoszą choroby, osłabiają i niszczą rośliny. Dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczanie mszyc w domu. W artykule przedstawiliśmy różne metody walki z mszycami - zarówno te domowe, naturalne (wykorzystujące np. czosnek, olejek pomarańczowy), jak i chemiczne środki ochrony roślin.

Kluczowe jest, by zwalczać mszyce kompleksowo - zarówno te widoczne na liściach i pędach, jak i żerujące na korzeniach w ziemi. Usunięcie mszyc z ziemi wymaga oględzin systemu korzeniowego, delikatnego oczyszczenia korzeni i przesadzenia do świeżej ziemi. Ważna jest też profilaktyka, czyli działania zapobiegające pojawieniu się mszyc.

Aby pozbyć się mszyc raz na zawsze, trzeba regularnie kontrolować rośliny, szybko reagować na oznaki obecności szkodników i łączyć różne metody ich zwalczania - wtedy mamy największe szanse na sukces. Tylko taki kompleksowy sposób walki pozwoli chronić mszyce na kwiatach i innych roślinach domowych.

Mamy nadzieję, że przedstawione w poradniku sposoby skutecznego zwalczania mszyc w domu będą pomocne i pozwolą Państwu pozbyć się tych szkodliwych szkodników raz na zawsze, a rośliny domowe będą mogły bujnie kwitnąć i cieszyć oko!

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywne metody jak pozbyć się mszyc z roślin doniczkowych na dobre!
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Czym zmyć tłuste plamy - Sprawdzone metody na tłuste plamy ze ściany
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominik Ostrowski
Dominik Ostrowski

Jestem ekspertem ds. organizacji przestrzeni. Doradzam jak zaaranżować mieszkanie lub biuro, by było funkcjonalne i wygodne. Udzielam też porad jak zorganizować sobie obowiązki, by mieć czas na przyjemności.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

SprzątanieSkuteczne metody na usuwanie plam z krwi z materaca - Jak i czym usunąć?

Pozbądź się plam z krwi z materaca raz na zawsze! W naszym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby i techniki, które pomogą Ci skutecznie usunąć nawet najuporczywsze plamy. Dzięki domowym środkom i specjalistycznym preparatom dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się śladów krwi z materaca. Podpowiemy, jak unikać błędów i przedstawimy krok po kroku, jak postępować, by twój materac znów był czysty i świeży.