Najskuteczniejsze metody na pozbycie się moli z domu i garderoby

Najskuteczniejsze metody na pozbycie się moli z domu i garderoby
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska08.12.2023 | 8 min.

Pozbyć się moli, które zagnieździły się w szafie lub żerują na ulubionym swetrze, może być trudnym zadaniem. W niniejszym poradniku przedstawiamy najskuteczniejsze metody eliminacji moli z domu i garderoby. Dowiesz się jak rozpoznać objawy obecności tych insektów, jakimi preparatami i środkami chemicznymi można je zwalczać oraz jak im zapobiegać. Poznasz też sposoby na pozbycie się moli z ubrań, dywanów, mebli tapicerowanych i innych tkanin. Stosując podane wskazówki, szybko uporasz się z molami w swoim domu.

Kluczowe wnioski:
 • Aby skutecznie pozbyć się moli, należy regularnie kontrolować zawartość szaf i szafek oraz odkurzać trudno dostępne miejsca.
 • Środki chemiczne w sprayu lub kostkach to najskuteczniejsze preparaty do walki z molami w garderobie.
 • Wszytkie rzeczy zainfekowane molami trzeba poddać zamrażaniu lub wyprać w wysokiej temperaturze.
 • Aby zapobiec powrotowi moli, należy stosować olejki eteryczne i naturalne repelenty.
 • Częste przewietrzanie i regularne sprzątanie pomogą nie dopuścić do pojawienia się moli w domu.

Jak pozbyć się moli z ubrań w domu

Moli w domu to prawdziwa plaga. Te małe insekty zagnieżdżają się w szafach i żerują na ubraniach, niszcząc nasze rzeczy. Podstawowym krokiem jest regularna kontrola zawartości garderoby i natychmiastowe eliminowanie rzeczy zainfekowanych.

Gdy znajdziemy molowate dziury w ubraniach lub ślady obecności gąsienic, należy te rzeczy od razu wyprać w pralce w wysokiej temperaturze lub poddać zamrażaniu. Pranie w 60 lub 90 stopniach zabije wszystkie stadia rozwojowe moli. Mróz również je zniszczy. Po zabiegu prania lub mrożenia trzeba dokładnie wyszorować szafy, w których przechowywaliśmy zaplamione ubrania.

Jak chronić ubrania przed molami

Aby chronić garderobę przed ponowną inwazją moli, warto stosować repelenty. Dobrze sprawdzają się naturalne olejki eteryczne lavandy, mięty i szałwii. Wystarczy skropić nimi ubrania lub włożyć do szafek bibułki nasączone tymi olejkami. Można też kupić gotowe środki przeciwmolowe w kostkach lub aerozolach do szaf i szafek.

Ważne jest także cykliczne przewietrzanie garderoby, odkurzanie trudno dostępnych miejsc i eliminowanie kurzu. Pomocne będą pułapki lepowe lub feromonowe, które przyciągają i łapią motyle moli.

Skuteczne środki na pozbycie się moli

Do walki z molami, które już zagnieździły się w mieszkaniu, potrzebne są specjalne preparaty. Najskuteczniejsze na molowate szkodniki są środki w aerozolach, przeznaczone do zwalczania lecących owadów. Spraye na molie zabijają dorosłe osobniki, a także jaja, larwy i poczwarki tych insektów.

Dobrze sprawdzą się preparaty zawierające permethrinę, tetramethrinę lub phenotrinę. Są one bezpieczne dla ludzi, a bardzo toksyczne dla moli. Preparaty takie wystarczy rozpylić na ubrania, zakamarki szaf lub miejsca bytowania tych owadów.

Preparaty w aerozolach są najskuteczniejsze w walce z molami, które już zaatakowały nasz dom. Zabijają one wszystkie stadia rozwojowe tych szkodników.

Oprócz sprayów bardzo przydatne są kostki przeciwmolowe lub paski do kładzenia w szafach i szufladach. Zawierają one truciznę na molie, stopniowo uwalnianą w postaci lotnej. Dzięki temu działają one przez kilka miesięcy, chroniąc nasze ubrania.

Czytaj więcej: Sposoby na mole ubraniowe - Skuteczne metody i domowe sposoby na mole w szafie

Pozbyć się moli z mebli tapicerowanych

Jak pozbyć się moli z sof, foteli, materacy czy zasłon z tkanin takich jak aksamit lub welur? Te większe meble tapicerowane bywają idealną kryjówką dla moli odżywiających się keratyną z ludzkich włosów lub wełną owczą. Odzyskanie czystości tak dużych przedmiotów bez specjalistycznej pomocy może być trudne.

Przede wszystkim należy takie meble dokładnie odkurzyć szczotką, a następnie spryskać preparatem przeciwmolowym w aerozolu. Pozwólmy zadziałać sprayowi kilka godzin, po czym trzeba jeszcze raz odkurzyć mebel. Dobrze też wywietrzyć pomieszczenie, w którym stoi zainfekowany mebel.

 • Do odkurzania mebli tapicerowanych przyda się odkurzacz piorący z aktywną pianą. Pozwoli on usunąć jaja i larwy ukryte głębiej.
 • Alternatywnie można takie meble poddać zamrażaniu – wystawić je na mróz lub zastosować suche lody w postaci spreju.

Gdy molom uda się głęboko wżerować w tapicerkę, konieczne może być wezwanie ekipy czyszczącej, dysponującej specjalistycznym sprzętem do prania mebli.

Jak zapobiegać molom w meblach?

Aby zapobiec atakowi przez molowate w przyszłości, warto raz na jakiś czas odkurzać meble tapicerowane i używać na nich sprayów odstraszających molie. Dobre efekty dają naturalne repelenty – olejki lawendowe, miętowe czy szałwiowe. Warto też ograniczyć dostęp światła do wnętrza sof i foteli, bo tam molom najłatwiej złożyć jaja.

Jak usunąć molie z szaf i szafek

Najskuteczniejsze metody na pozbycie się moli z domu i garderoby

Aby pozbyć się moli ze szaf i szafek, w których przechowujemy odzież i bieliznę, potrzebne jest kompleksowe działanie. Oprócz eliminacji widocznych moli i larw, trzeba zastosować środki zapobiegające ich powrotowi.

Przede wszystkim należy opróżnić zawartość zainfekowanych szafek i dokładnie je odkurzyć – zarówno półki, ścianki boczne, jak i krawędzie oraz narożniki. Pomocny będzie odkurzacz z końcówką szczelinową. Następnie szafy i półki należy spryskać preparatem przeciwmolowym o długotrwałym działaniu w aerozolu i odczekać 3-4 godziny.

Preparaty przeciwmolowe w aerozolu Kostki i paski przeciwmolowe
Szybkie działanie Stopniowe uwalnianie substancji
Trzeba powtarzać zabiegi Długotrwała ochrona

Gdy preparat przeciwmolowy zadziała, można powrócić do użytkowania szafek. Jednak aby zapobiec reinwazji moli, warto cyklicznie kontrolować zawartość garderoby i stosować środki zapobiegawcze.

Jak zapobiegać molom w szafach i szufladach?

Aby nie dopuścić do pojawienia się moli, pomocne będą repelenty w postaci granulek, pasków czy bibułek nasączonych olejkami eterycznymi. Ograniczą one ryzyko złożenia jaj przez te insekty. Dobre efekty daje też okresowe zamrażanie pojedynczych sztuk odzieży lub całej zawartości szafy.

Pozbyć się moli z dywanów i wykładzin

Dywany i wykładziny z wełny, bawełny lub włosia są chętnie atakowane przez gąsienice moli odżywiające się keratyną. Pozbycie się tych insektów z grubych włókien nie jest proste. Oprócz dokładnego odkurzenia potrzebne są specjalne środki do prania dywanów i mocny odkurzacz.

Aby zabić molie w dywanach, warto skorzystać ze sprejów na bazie tetrametryny, esbiotriny lub cypermetryny. Preparaty takie zabijają wszystkie stadia rozwojowe tych owadów. Po zastosowaniu ich zgodnie z zaleceniami producenta, trzeba dokładnie odkurzyć całą powierzchnię dywanu lub wykładziny.

Oprócz chemicznych sprayów można także użyć suchego lodu do zamrażania zakamarków w włóknach dywanu. Skuteczne będzie też wypożyczenie urządzenia do prania dywanów na miejscu – z zastosowaniem gorącej wody i detergentów.

Regularne odkurzanie i okresowe zabiegi pielęgnacyjne z użyciem środków przeciwmolowych pozwolą utrzymać dywany i wykładziny w czystości.

Sposoby na pozbycie się moli z wełny

Moli ubraniowe chętnie atakują ubrania i tkaniny z wełny, rozkładając zawarte w niej białka. Pozbycie się tych insektów z ulubionego swetra czy szali nie jest proste. Oto kilka skutecznych metod walki z molami żywiącymi się wełną.

Jak pozbyć się moli z wełnianych ubrań? Przede wszystkim należy je wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza lub poddać zamrażaniu. Mróz lub wysoka temperatura zabiją wszystkie stadia rozwojowe moli. Po praniu lub zamrażaniu ubrania powinny trafić do szczelnie zamkniętego pojemnika lub plastikowej torby, co ochroni je przed reinwazją.

Innym sposobem jest zastosowanie aerozolu przeciwmolowego do impregnacji ubrań z wełny. Specjalne preparaty tworzą warstwę odstraszającą te owady i zapobiegają wgryzaniu się moli w włókna. Aby wzmocnić efekt, można użyć naturalnych olejków eterycznych np. z drzewa herbacianego.

Jak uchronić wełnę przed molami?

Aby zabezpieczyć swetry, szale i inne wełniane tkaniny przed molami, warto zastosować metodę mieszaną. Połączenie regularnych zabiegów piorących lub mrożących z okresowym spryskiwaniem preparatem odstraszającym molie daje najlepsze rezultaty. Dzięki temu twoja ulubiona wełniana czapka czy rękawiczki mogą być bezpieczne.

Podsumowanie

Moli to uporczywi szkodnicy, z którymi walka wymaga cierpliwości i systematyczności. Jak pozbyć się moli zależy od miejsca ich występowania – inne metody zastosujemy w szafach z ubraniami, inne w meblach tapicerowanych. Kluczowe jest jednak cykliczne powtarzanie zabiegów higienicznych i używanie specjalnych preparatów.

Artykuł przybliża najskuteczniejsze sposoby na eliminację moli z różnych zakamarków domu i garderoby. Dowiemy się z niego m.in. jak chronić ubrania przed molami, jak pozbywać się ich z dywanów i tapicerki oraz jak zapobiegać ich powrotowi. Autor podaje sprawdzone metody, jak środki chemiczne, odkurzanie czy zamrażanie.

Walka z molami wymaga czujności i dokładności, ale przynosi efekty. Dzięki wskazówkom zawartym w artykule szybko oczyścimy dom z tych insektów. Autor radzi regularnie kontrolować zawartość szaf, stosować preparaty przeciwmolowe oraz olejki eteryczne jako repelenty.

Pozbycie się moli z domu nie musi być uciążliwe, jeśli systematycznie powtarzamy niezbędne zabiegi higieniczne i używamy dostępnych środków chemicznych. Walcząc z molami konsekwentnie i cierpliwie, szybko odzyskamy czystość w szafach i spokój w domu.

Najczęstsze pytania

O obecności moli mogą świadczyć dziury w ubraniach, ślady zjadania na swetrach i firankach, oprzędy pajęczyn w szafach lub widoczne gołym okiem małe, białawe robaczki. Można też zauważyć brązowe wylinki pozostawione przez gąsienice tych owadów. Warto regularnie kontrolować garderobę w poszukiwaniu wyżej wymienionych oznak bytowania szkodliwych moli.

Do zwalczania moli najlepiej stosować specjalne środki chemiczne w postaci sprayu, kostek lub pasków przeciwmolowych. Powinny one zawierać substancje takie jak permethrin, tetramethrin lub phenotrin. Preparaty te są bezpieczne dla ludzi, a bardzo toksyczne dla moli. Dodatkowo warto stosować naturalne olejki eteryczne jako repelenty.

Aby pozbyć się moli z ubrania, należy je wyprać w pralce w wysokiej temperaturze - 60 lub 90 stopni Celsjusza. Można też zastosować metodę zamrażania - włożyć ubranie do zamrażalnika na min. 4 dni. Oba sposoby skutecznie zabiją wszystkie stadia rozwojowe moli żyjących w materiale. Po zabiegu warto nasączyć ubranie sprayem przeciwmolowym, który odstraszy kolejne osobniki.

Aby pozbyć się moli z dywanu lub wykładziny, należy je dokładnie odkurzyć, a następnie zastosować specjalny spray przeciwmolowy (np. na bazie tetrametryny lub cypermetryny). Preparat zabije wszystkie molie. Można też spróbować zamrozić fragmenty dywanu za pomocą suchego lodu. Dobrym rozwiązaniem jest również wypożyczenie urządzenia do prania dywanów i odświeżenie go gorącą wodą z detergentem.

Aby zapobiec pojawieniu się moli, warto regularnie kontrolować i przewietrzać zawartość szaf oraz systematycznie odkurzać miejsca, gdzie mogą się gromadzić (zakamarki, szczeliny). Pomocne będą pułapki feromonowe lub naturalne repelenty - olejki eteryczne mięty, lawendy czy szałwii. Kluczowe są też cykliczne zabiegi piorące lub mrożące elementy garderoby.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska

Jestem sprzątaczką z wieloletnim doświadczeniem. Uwielbiam porządki i lubię dzielić się praktycznymi poradami jak ułatwić sobie sprzątanie. Prowadzę też firmę sprzątającą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

SprzątanieSkuteczne metody na usuwanie plam z krwi z materaca - Jak i czym usunąć?

Pozbądź się plam z krwi z materaca raz na zawsze! W naszym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby i techniki, które pomogą Ci skutecznie usunąć nawet najuporczywsze plamy. Dzięki domowym środkom i specjalistycznym preparatom dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się śladów krwi z materaca. Podpowiemy, jak unikać błędów i przedstawimy krok po kroku, jak postępować, by twój materac znów był czysty i świeży.