Usuwanie plam z żywicy - Skuteczne metody na jak i czym je usunąć

Usuwanie plam z żywicy - Skuteczne metody na jak i czym je usunąć
Autor Elena Kołodziej
Elena Kołodziej10.12.2023 | 7 min.

Usuwanie plam z żywicy bywa wyzwaniem, ale z odpowiednimi środkami i technikami można sobie z nimi poradzić. Żywica z drzew iglastych często przywiera do odzieży, mebli, podłóg i innych powierzchni, tworząc lepkie, trudne do usunięcia plamy. W tym poradniku znajdziesz sprawdzone metody usuwania plam po żywicy z różnych materiałów i powierzchni.

Kluczowe wnioski:
 • Do usuwania plam żywicznych najlepiej stosować octy, alkohole i specjalne środki czyszczące.
 • Z tkanin najskuteczniej usuwa się plamy za pomocą octu i wody utlenionej.
 • Z mebli i podłóg żywicę usuwamy alkoholem izopropylowym lub denaturatem.
 • Do szkła i ceramiki przydadzą się specjalne środki do usuwania żywicy.
 • Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej usuniemy plamę po żywicy.

Usuwanie plam z żywicy octem

Octowy odczyn octu sprawia, że jest on bardzo skuteczny w usuwaniu uporczywych plam po żywicy. Najlepiej użyć octu białego lub jabłkowego - mają one właściwości odtłuszczające i usuwają lepką substancję.

Roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 doskonale zmywa plamy żywiczne z tkanin. Moczymy zaplamiony fragment w octowej kąpieli, a następnie płuczemy pod bieżącą zimną wodą. Jeśli plama jest oporna, można ją wcześniej nasączyć octem, a dopiero potem prać lub moczyć w roztworze.

Octem skutecznie usuniemy również żywiczne plamy z tworzyw sztucznych czy glazury - wystarczy przetrzeć zabrudzenia gąbką nasączoną octem, a następnie spłukać. Podobnie można postąpić w przypadku plam na podłogach i meblach.

Usuwanie żywicznych plam z drewna

W przypadku usuwania plam żywicznych z drewnianych mebli lub parkietów octowi warto dodać odrobinę oleju, np. lnianego. Mieszanka octu i oleju rozpuści żywicę i ułatwi jej usunięcie. Przecieramy zaplamione miejsce, odczekujemy 10-15 minut i zmywamy ciepłą wodą z mydłem.

Można również zastosować pastę z octu i sody oczyszczonej - wcieramy ją w plamę na 5-10 minut, po czym zmywamy.

Jak usunąć plamy żywiczne z ubrań

Plamy z żywicy na odzieży potrafią być wyjątkowo uporczywe. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby, które w większości przypadków pozwalają całkowicie usunąć zabrudzenia.

Bardzo skuteczna jest mieszanka octu i wody utlenionej w proporcji 1:1. Moczymy w niej ubranie na kilka godzin, po czym płuczemy i pierzemy jak zwykle. Woda utleniona w połączeniu z kwasem octowym rozpuszcza lepką żywicę.

Można też posypać świeżą plamę sodą oczyszczoną, odczekać 15 minut i wytrzeć. Soda "wchłonie" część żywicy.

Jak wyprać ubranie z plamą po żywicy

Aby skutecznie usunąć plamę żywiczną z ubrań podczas prania, warto dodać do proszku trochę octu lub kwasku cytrynowego - zmiękczą i rozpuszczą żywicę. Można też wsypać garść sody oczyszczonej do bębna pralki razem z zażywiczonym ubraniem.

Istotna jest także temperatura prania - im wyższa, tym lepiej usunie się uporczywą plamę z żywicy. Zaleca się prać w temperaturze 60 stopni i więcej.

Czytaj więcej: Jak szybko i skutecznie pozbyć się małych brązowych robaków w domu

Usuwanie żywicznych plam z mebli

Lepka żywica osiadająca na meblach ogrodowych i tarasowych może być trudna do usunięcia. Na szczęście wystarczy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, aby pozbyć się plam.

Bardzo dobrze do usuwania plam żywicznych z rattanu i wikliny sprawdzi się mieszanka wody i octu lub soku z cytryny (1:1). Nasączamy nią plamę, odczekujemy 10-15 minut i zmywamy ciepłą wodą z mydłem.

Alkohol izopropylowy lub denaturat skutecznie usuną plamy z żywicy z drewnianych mebli tarasowych i ogrodowych.

W przypadku plam na plastikowych meblach ogrodowych polecana jest pasta z sody oczyszczonej. Posypujemy sodą zaplamiony fragment, wcieramy pastę i zmywamy po kilkunastu minutach.

Rodzaj mebli Sposób usuwania plam
Rattan, wiklina Octowy roztwór wodny 1:1
Drewniane meble Alkohol izopropylowy lub denaturat
Plastik Pasta z sody oczyszczonej

Jak pozbyć się plam po żywicy z podłogi

Usuwanie plam z żywicy - Skuteczne metody na jak i czym je usunąć

Żywiczne plamy na podłodze często pojawiają się po wniesieniu do domu choinek lub gałęzi iglastych. Jak skutecznie uporać się z takim zabrudzeniem?

Bardzo dobrze do usuwania plam z parkietu lub podłogi drewnianej nadaje się denaturat lub alkohol izopropylowy. Wystarczy zwilżyć plamę i odczekać 10-15 minut. Następnie zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem octu lub soku z cytryny.

Na plamy na płytkach ceramicznych i kamieniu polecany jest roztwór z wody i octu (1:1). Można nim nasączyć plamę lub wetrzeć gąbką.

Żywiczne plamy na dywanach i wykładzinach usuwamy specjalnymi środkami do czyszczenia dywanów. Wcieramy je w plamę i odczekujemy 10-15 minut przed odkurzeniem.

Jak zapobiec plamom z żywicy na podłodze

Aby uniknąć trudnych do usunięcia plam po żywicy na podłodze, warto podejmować działania zapobiegawcze. Dobrym rozwiązaniem jest położenie maty przy wejściu - zatrzyma kapiącą żywicę.

Jeśli wnosimy do domu choinkę lub gałęzie iglaste, podkładajmy pod nie folię, by nie zabrudziły żywicą podłogi. Świeże plamy łatwiej usunąć, dlatego nie dopuszczajmy do ich zaschnięcia i reagujmy od razu.

Skuteczne środki na usuwanie plam żywicznych

W sklepach znajdziemy gotowe preparaty przeznaczone specjalnie do usuwania żywicznych plam z różnych powierzchni. Mają one zoptymalizowany skład pod kątem rozpuszczania smolistej substancji.

Specjalne środki czyszczące dobrze sprawdzą się przy uporczywych plamach na odzieży, meblach, dywanach czy glazurze. Są skoncentrowane, więc wystarczy nałożyć preparat na plamę po żywicy i odczekać 10-15 minut.

Zaletą gotowych specyfików jest ich łatwa dostępność i wygoda użycia. Minusem bywa czasem wysoka cena. Jednak przy opornych plamach żywicznych nierzadko okazują się niezastąpione.

 • Gotowe specyfiki skutecznie usuwają oporne plamy z żywicy.
 • Mają zoptymalizowaną formułę do rozpuszczania żywicy.
 • Sprawdzą się przy plamach na ubraniach, meblach, podłogach.

Jak usunąć żywiczne plamy ze szkła

Szkło i lustra bywają narażone na osadzanie się na nich lepkiej żywicy - np. przy wniesieniu do domu choinki w doniczce. Jak sobie poradzić z taką plamą?

Do usuwania żywicznych plam ze szkła lub luster nadaje się specjalny środek do mycia szyb na bazie alkoholu. Wystarczy spryskać nim zaplamiony fragment i przetrzeć papierowym ręcznikiem.

Można także użyć roztworu z wody i octu lub soku z cytryny (1:1). Moczymy w nim papierowy ręcznik i przecieramy plamę po żywicy. Następnie spłukujemy czystą wodą.

Do ceramiki sanitarnej (umywalka, wanna) polecany jest specjalny środek do usuwania żywicy. Nanosimy go na suchą powierzchnię z plamą, pocieramy i spłukujemy po kilku minutach.

Warto reagować od razu po pojawieniu się świeżej plamy żywicznej. Im szybciej zaczniemy ją usuwać, tym łatwiej sobie z nią poradzimy bez użycia silnych preparatów.

Podsumowanie

Usuwanie plam z żywicy bywa trudne, jednak z odpowiednimi domowymi sposobami i specjalnymi środkami można sobie z nimi skutecznie poradzić. W artykule dowiesz się jak usunąć plamy z żywicy z różnych powierzchni - ubrania, meble, podłogi, a nawet szkło i ceramika nie stanowią problemu.

Do najskuteczniejszych domowych metod usuwania plam żywicznych należą: ocet, alkohol, soda oczyszczona oraz woda utleniona. W zależności od rodzaju zabrudzonego materiału, dobieramy odpowiedni preparat. Np. do tkanin sprawdza się mieszanka octu i wody utlenionej.

W artykule znajdziesz wiele przydatnych porad, czym usunąć plamy z żywicy z konkretnych powierzchni - rattanu, płytek, dywanów, ubrań itd. Okazuje się, że nawet pozornie oporne zabrudzenia da się skutecznie wyczyścić przy pomocy prostych domowych sposobów.

Oprócz naturalnych metod, istnieją także gotowe specyfiki do usuwania plam z żywicy, które doskonale sprawdzą się przy bardzo trudnych, zaschniętych plamach. Zapoznaj się z całym artykułem, aby poznać skuteczne techniki pozbywania się uciążliwych żywicznych zabrudzeń.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z czarnego ubrania - Sprawdzone metody na pozbycie się plam
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elena Kołodziej
Elena Kołodziej

Jestem blogerką i autorką poradników ze sprzątania. Dzielę się sposobami na szybkie i efektywne sprzątanie z użyciem domowych środków. Pokazuję też jak zorganizować przestrzeń, by była praktyczna.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły