Pozbywanie się pleśni na ścianie: skuteczne środki, domowe sposoby i jak zlikwidować grzyba na zawsze

Pozbywanie się pleśni na ścianie: skuteczne środki, domowe sposoby i jak zlikwidować grzyba na zawsze
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc10.12.2023 | 9 min.

Pozbywanie się pleśni na ścianie to palący problem wielu gospodarstw domowych. W artykule przedstawiamy skuteczne metody walki z tym uporczywym grzybem raz na zawsze. Dowiesz się, jakie środki chemiczne są najlepsze do likwidacji pleśni oraz jakich domowych sposobów można użyć. Podpowiadamy, jak zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni i na zawsze pozbyć się tego koszmaru ze ścian.

Kluczowe wnioski:
 • Należy zidentyfikować źródło wilgoci, aby skutecznie usunąć pleśń
 • Specjalistyczne środki chemiczne są bardzo skuteczne, ale toksyczne
 • Bezpieczniejsze są domowe sposoby z octem czy sodą
 • Aby zapobiec powrotowi, trzeba usunąć zawilgocenie i zlikwidować przyczynę
 • Systematyczna kontrola i szybka reakcja pomogą uporać się z pleśnią raz na zawsze

Usuwanie pleśni ze ścian za pomocą domowych środków

Pleśń na ścianach to powszechny problem, z którym zmaga się wielu właścicieli domów i mieszkań. Choć wygląda nieestetycznie, to przede wszystkim może powodować problemy zdrowotne, dlatego warto jak najszybciej się jej pozbyć. Zanim sięgniemy po specjalistyczne preparaty, warto wypróbować domowe sposoby walki z grzybem.

Skutecznym i bezpiecznym środkiem jest ocet, który ma właściwości grzybobójcze. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 lub 1:2, przelać do atomizera i spryskać zainfekowane miejsca. Po godzinie pleśń będzie łatwa do zeskrobania lub zmycia. Można też przyłożyć namoczony w occie ręcznik i pozostawić na kilka godzin.

Dobrze sprawdza się także woda z sodą oczyszczoną - 2-3 łyżki sody na litr wody. Roztwór nanosimy gąbką, pocieramy i zmywamy po kilkunastu minutach. Jeśli pleśń jest oporna, pastę można zostawić na noc pod folią spożywczą.

Skuteczne, choć uciążliwe w użyciu jest też wapno gaszone (wapno palone). Szczególnie polecane w przypadku starych, zawilgoconych ścian. Nanosi się je pacą i pozostawia do wyschnięcia. Następnie zeskrobuje zainfekowaną warstwę. Proces można powtórzyć 2-3 razy.

Usuwanie uporczywej pleśni z powierzchni

Jeśli domowe sposoby nie dają rezultatu lub pleśń pokrywa duże powierzchnie, trzeba użyć specjalistycznych środków przeznaczonych do walki z grzybem. Można kupić gotowe preparaty w sklepach budowlanych i marketach.

Skuteczne są środki z dodatkiem chloru - skutecznie niszczą pleśń, zarówno tę widoczną na powierzchni, jak i znajdujące się pod spodem zarodniki. Mają silne właściwości wybielające, przez co mogą odbarwiać niektóre powierzchnie.

Dobrym rozwiązaniem są preparaty na bazie nadboranu sodu. Są bardziej bezpieczne dla ludzi i zwierząt niż środki chlorowe. Nanosi się je pędzlem lub wałkiem malarskim. Skutecznie zabijają grzyby i zapobiegają ich ponownemu wzrostowi.

Skuteczne metody likwidacji grzybów na murach

Jak pozbyć się pleśni na ścianie to pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli domów i mieszkań zmagających się z tym problemem. Choć pleśń wygląda nieestetycznie, to przede wszystkim może powodować problemy zdrowotne, więc należy jak najszybciej ją zlikwidować. Oto najskuteczniejsze metody.

Przede wszystkim trzeba dokładnie usunąć widoczną pleśń. Zainfekowane miejsce należy spryskać spirytusem salicylowym lub lizolem i odczekać 15 minut. Następnie starannie zeskrobać pleśń twardą szczotką lub zmyć strumieniem wody pod ciśnieniem. Proces powtórzyć kilkukrotnie, aż do całkowitego usunięcia grzyba.

Kluczowe jednak jest zlikwidowanie źródła wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni. Należy naprawić przeciekające rury, uszczelnić miejsca przenikania wody z zewnątrz lub od podłoża. Warto też zainwestować w osuszanie budynku za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Na koniec zaleca się zastosowanie preparatu grzybobójczego, który zabezpieczy ścianę przed ponownym wystąpieniem pleśni. Dobrze sprawdzą się środki z aktywnym chlorem, stosowane metodą natryskową lub pędzlem. Regularne kontrole pomogą na bieżąco reagować na ewentualne ogniska choroby.

Preparaty do zwalczania pleśni

Do kompleksowej likwidacji grzybów ze ścian warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do tego celu:

 • Zawierają aktywny chlor - silne działanie grzybobójcze
 • Na bazie nadboranu sodu - bezpieczne, skuteczne na dłużej

Stosuje się je po uprzednim mechanicznym usunięciu widocznych zanieczyszczeń. Nanosi metodą natryskową lub pędzlem, pozostawia do wyschnięcia. Regularnie kontrolujemy pod kątem nawrotu choroby.

Czytaj więcej: Jak usunąć mrówki z domu - skuteczne metody na duże czarne mrówki w domu i pod podłogą

Jak pozbyć się raz na zawsze pleśni ze ścian

Choć walka z pleśnią na ścianach nie należy do najprzyjemniejszych, to jednak możliwe jest ostateczne pozbycie się jej raz na zawsze. Jak tego dokonać krok po kroku?

Po pierwsze, trzeba bardzo dokładnie usunąć całą widoczną pleśń ze ścian. Wykorzystujemy do tego twarde szczotki, strumień wody pod ciśnieniem, zeskrobywanie. Czasem konieczne jest skuwanie zainfekowanych tynków lub boazerii.

Następnie należy zidentyfikować i zlikwidować źródło wilgoci umożliwiające rozwój grzybów. To kluczowy krok, by pozbyć się problemu raz na zawsze. Może to wymagać kosztownych prac remontowych i naprawczych, ale nie ma innej drogi.

Na koniec dezynfekujemy ściany preparatami biobójczymi, by zabić niewidoczne gołym okiem zarodniki pleśni zalegające w strukturze muru. Regularnie kontrolujemy pod kątem nawrotu choroby i szybko reagujemy w razie potrzeby.

Jak zapobiec ponownemu pojawieniu się grzybów?

Aby pleśń nie pojawiła się ponownie na ścianach, należy:

 • Regularnie kontrolować ściany pod kątem ognisk choroby
 • Utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach
 • Wietrzyć i osuszać mieszkanie w razie potrzeby

Pozwoli to na bieżąco reagować w przypadku nawrotu pleśni i zwalczać ją w zarodku, zanim rozprzestrzeni się na duże powierzchnie.

Domowe sposoby na usunięcie pleśni ze ścian

Pozbywanie się pleśni na ścianie: skuteczne środki, domowe sposoby i jak zlikwidować grzyba na zawsze

Pleśń potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego warto jak najszybciej pozbyć się jej ze ścian w domu lub mieszkaniu. Jak usunąć pleśń na ścianie? Przed użyciem agresywnych środków chemicznych, warto wypróbować domowe sposoby.

Bardzo dobrze sprawdza się ocet - ma silne właściwości grzybobójcze. Wymieszany z wodą w proporcji 1:1 lub 1:2 i naniesiony na zainfekowane miejsce za pomocą atomizera lub namoczonego ręcznika, po kilku godzinach pozwala z łatwością zmyć lub zeskrobać pleśń.

Skuteczna jest także soda oczyszczona wymieszana z wodą (2-3 łyżki sody na 1 l wody). Pasta nanoszona jest gąbką na pleśń, pocierana i zmywana po 15 minutach. Przy opornej pleśni pastę sodową można zostawić na całą noc.

Choć uciążliwe, bardzo dobrze działa też wapno palone. Nanosi się je pacą na zainfekowany obszar i zostawia do wyschnięcia. Po związaniu zeskrobuje chorą warstwę. Proces powtarzamy 2-3 razy w odstępach kilkudniowych.

Sposób Sposób użycia
Ocet Spryskiwanie, okłady
Soda oczyszczona Pasta nakładana gąbką
Wapno gaszone Nakładanie pacą, zeskrobywanie

Specjalne preparaty do walki z pleśnią na powierzchniach

Walka z pleśnią w domu bywa trudna i męcząca. Czasem domowe sposoby nie wystarczają i trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone konkretnie do usuwania uporczywych grzybów z różnych powierzchni.

Dobrze sprawdzają się środki z aktywnym chlorem, które skutecznie zabijają pleśnie, zarówno te widoczne gołym okiem, jak i niewidoczne zarodniki wgryzione w strukturę materiału. Mają silne właściwości wybielające, więc mogą odbarwiać niektóre powierzchnie.

Bezpieczniejszą alternatywą są preparaty na bazie nadboranu sodu - substancji o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych. Są mniej toksyczne niż środki chlorowe, a przy tym skutecznie zwalczają grzyby i zapobiegają ich nawrotom.

Specjalistyczne preparaty to najlepsze rozwiązanie do walki z oporną pleśnią na różnych powierzchniach w domu. Warto po nie sięgnąć, gdy zawiodą domowe sposoby.

Jak stosować preparaty przeciwgrzybiczne?

Preparaty przeciwpleśniowe stosujemy następująco:

 1. Dokładnie usuwamy widoczną pleśń
 2. Odkażamy powierzchnię środkiem biobójczym
 3. Pozostawiamy do wyschnięcia, nakładamy kolejną warstwę w razie potrzeby
 4. Regularnie kontrolujemy, czy pleśń nie wraca

To najskuteczniejsza metoda walki z opornymi grzybami.

Jak ostatecznie uporać się z problemem pleśni na ścianach

Pleśń na ścianach to koszmar, z którym zmaga się wielu właścicieli domów i mieszkań. Choć na początku ignorowana, z czasem prowadzi do poważnych szkód i konieczności kosztownych remontów. Dlatego tak ważne jest, aby jak pozbyć się grzyba ze ściany jak najszybciej - oto krok po kroku, jak sobie z nim ostatecznie poradzić.

Najpierw bardzo dokładnie usuwamy całą widoczną pleśń ze ścian za pomocą twardych szczotek, strumienia wody i zeskrobywania. Nierzadko konieczne jest skucie zainfekowanych tynków i boazerii. To podstawa skutecznej walki.

Podsumowanie

Pleśń to częsty problem w wielu domach i mieszkaniach. Artykuł omawia różne skuteczne sposoby na to, jak pozbyć się pleśni na ścianie raz na zawsze. Przedstawione zostały zarówno domowe metody z użyciem octu czy sody oczyszczonej, jak i profesjonalne preparaty chemiczne do zwalczania opornych grzybów.

Kluczowe jest dokładne usunięcie całej widocznej pleśni ze ścian i zidentyfikowanie oraz zlikwidowanie źródła wilgoci, która umożliwia rozwój grzyba na ścianie w domu. To niezbędne, by raz na zawsze uporać się z problemem. Trzeba też regularnie kontrolować ściany, aby na bieżąco reagować na ewentualny nawrót pleśni w pokoju.

Artykuł zawiera wiele cennych wskazówek, m.in. jak skuteczne działają okłady z octu czy pasta z sody oczyszczonej na grzyba na ścianie. Omawia też konieczność skuwania mocno zainfekowanych tynków i malowania ścian farbami z dodatkami przeciwgrzybiczymi, by jak zlikwidować pleśń na ścianie raz na zawsze.

To kompletny poradnik dla każdego, kto mierzy się z problemem pleśni w swoim domu lub mieszkaniu i chce jak usunąć grzyba ze ściany w sposób definitywny. Zawarte informacje pozwolą uporać się z tym problemem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z czarnego ubrania - Sprawdzone metody na pozbycie się plam
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc

Jestem ekspertem od sprzątania z wieloletnim stażem. Udzielam porad jak dobierać środki czystości i jak je stosować. Dzielę się też trikami ułatwiającymi utrzymanie porządku w domu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły