Jak skutecznie zamalować tłuste plamy - najlepsze metody i wskazówki

Jak skutecznie zamalować tłuste plamy - najlepsze metody i wskazówki
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska10.12.2023 | 9 min.

Jak zamalować tłuste plamy to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Niezależnie od tego, czy zostawiłeś tłusty ślad na ubraniu, dywanie czy kanapie, na pewno chcesz jak najszybciej się go pozbyć. W tym artykule znajdziesz sprawdzone metody usuwania uporczywych tłustych plam, a także praktyczne wskazówki, które pomogą ci na zawsze pozbyć się tego problemu.

Kluczowe wnioski:
 • Nie smaruj tłustej plamy detergentem, tylko przykryj ją talkiem kosmetycznym lub mąką.
 • Do usuwania tłustych plam najlepiej używać letniej wody z mydłem lub płynu do mycia naczyń.
 • Alkohol izopropylowy, benzyna ekstrakcyjna czy zmywacz do paznokci mogą być skuteczne przy usuwaniu bardziej opornych plam.
 • Warto wiedzieć, że niektórych plam, np. z oleju, nie da się do końca usunąć i trzeba będzie zamalować je farbą.
 • Aby uniknąć powstawania tłustych plam, należy szybko reagować i nie dopuszczać do ich wsiąkania w materiał.

Jak usuwać tłuste plamy z ubrań

Tłuste plamy na ubraniach to częsty problem, z którym zmaga się wielu z nas. Niezależnie od tego, czy rozlałeś olej podczas smażenia czy upaprałeś się sosem, ważne jest aby jak najszybciej zareagować. Im dłużej bowiem plama wnika w tkaninę, tym trudniej będzie się jej pozbyć. Oto kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie tłustych plam z ubrań.

Po pierwsze, nie smaruj plamy detergentem ani mydłem. Pozwoli to uniknąć rozmazania jej na większej powierzchni tkaniny. Zamiast tego przykryj plamę talkiem kosmetycznym lub mąką. Pozwoli to wchłonąć nadmiar tłuszczu. Następnie delikatnie strzep talk/mąkę i przystąp do prania w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po specjalne środki do usuwania plam lub benzynę ekstrakcyjną.

Jak usunąć bardziej oporne plamy tłuszczowe

Jeśli plama jest bardziej oporna, sięgnij po alkohol izopropylowy lub zmywacz do paznokci bez acetonu. Nałóż roztwór bezpośrednio na plamę i poczekaj aż wchłonie nadmiar tłuszczu. Następnie wypierz ubranie w letniej wodzie. Możesz także zastosować pastę z proszkiem do prania oraz odrobiną wody. Pastą pokryj plamę, odczekaj 15 minut i wypierz ubranie.

Pamiętaj, aby prać tkaniny delikatne w niskich temperaturach, zaś bawełnę i len w temp. 60 stopni, co pomoże usunąć uporczywe plamy. Używanie wybielacza również może przynieść pozytywne efekty.

Jak zamalować tłuste plamy na ścianach

Tłuste plamy na ścianach, szczególnie w kuchni, to powszechny problem, z którym zmaga się wielu właścicieli mieszkań i domów. Skuteczne pozbycie się ich wymaga jednak odpowiedniego postępowania. Jak zatem zamalować tłuste plamy na ścianach? Oto najważniejsze zasady.

Przede wszystkim należy zmyć brud i tłuszcz ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do usuwania plam. Pozwoli to usunąć luźno zalegające zabrudzenia. Jeśli to nie pomoże, skorzystaj z pasty z proszkiem do prania lub sody oczyszczonej. Przygotuj pastę, nałóż na plamę, odczekaj ok. 15-30 minut i zmyj. Po usunięciu brudnej warstwy, zmatowić i odpylić ścianę, a następnie nałożyć grunt, aby wyrównać chłonność podłoża.

Kolejnym krokiem będzie pomalowanie plamy farbą w odpowiednim kolorze, identycznym lub zbliżonym do reszty ściany. Warto rozjaśnić nieco odcienie, aby łatwiej było później zamalować ewentualne różnice. Pamiętaj o malowaniu kilku warstw i dokładnym rozprowadzeniu farby poza obszar plamy, aby uniknąć wyraźnych zacieków. W ten sposób uda Ci się skutecznie zamalować tłuste plamy i doprowadzić ścianę do pierwotnego wyglądu.

Jak zapobiegać powstawaniu plam?

Aby zapobiec powstawaniu uporczywych plam warto zastosować specjalną farbę kuchenną zmywalną i odporną na tłuszcz i zabrudzenia. Ponadto nie przykrywaj zabrudzonych plam, lecz usuń je od razu, póki są świeże. Pozwoli to łatwiej je zmyć i nie dopuścić do wsiąkania w głąb ściany.

Czytaj więcej: Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody

Jak pozbyć się tłustych plam z dywanu

Tłuste plamy to jedno z najczęstszych zabrudzeń dywanów, zarówno w domach jak i biurach. Ich usunięcie bywa trudne, lecz z odpowiednimi technikami jest możliwe. Jak zatem skutecznie pozbyć się tłustych plam z dywanu? Przedstawiamy sprawdzone metody.

Najważniejsze to jak najszybciej zareagować na plamę i nie dopuścić do jej zaschnięcia oraz głębokiego wniknięcia w włókna.

Podstawową metodą jest zastosowanie talku kosmetycznego, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Talk nanieś obficie na plamę, odczekaj ok. 15-30 minut i dokładnie odkurz. Możesz też użyć mąki ziemniaczanej. Jeśli to nie pomoże, przygotuj pastę z proszku do prania i wody i powtórz proces.

Bardziej oporne plamy potraktuj sprayem do czyszczenia dywanów lub specjalnym środkiem do usuwania tłuszczu. W skrajnych przypadkach pomocny będzie roztwór wody z octem winnym w proporcji 2:1. Roztworem nasącz plamę, odczekaj i dokładnie odkurz.

Jak chronić dywan przed plamami

Aby zabezpieczyć dywan warto zastosować specjalny preparat hydrofobizujący, tworzący na włóknach warstwę ochronną, zabezpieczającą przez tłuszczem i wilgocią. Regularne czyszczenie dywanu także ograniczy ryzyko powstawania uporczywych plam.

Jak zlikwidować tłuste plamy na tapicerce

Jak skutecznie zamalować tłuste plamy - najlepsze metody i wskazówki

Meble tapicerowane narażone są na wiele zabrudzeń, w tym tłuste plamy pochodzące np. ze smarowania kanapek lub rozlania oleju czy sosu. Jak sobie z nimi poradzić? Oto sprawdzone sposoby na zlikwidowanie tłustych plam na tapicerce.

Rodzaj plamy Sposób usuwania
Świeża Talk kosmetyczny lub mąka, spray do tapicerki
Zaschnięta Pasta z proszkiem do prania, spray do tapicerki + szczotka
Bardzo stara Roztwór wody z octem, benzyna ekstrakcyjna

Niezależnie od rodzaju plamy, przy likwidacji zabrudzeń należy działać szybko, nie dopuszczając do ich głębokiego wsiąknięcia w tkaninę. W przypadku świeżych plam wystarczy posypać miejsce talkiem i odczekać aż wchłonie tłuszcz. Przy zaschniętych plamach przyda się pasta z proszkiem lub specjalny spray. Z kolei bardzo stare, wręcz zakrzepłe plamy wymagają mocniejszych środków - octu lub benzyny.

Stosując opisane środki i metody uda się skutecznie usunąć plamę i przywrócić tapicerce mebli pierwotny wygląd. Ważne jest także zabezpieczanie mebli specjalnymi preparatami ochronnymi.

Jak zamalować tłuste plamy na kanapie

Kanapy należą do mebli najbardziej narażonych na przeróżne plamy i zabrudzenia, w tym notoryczne plamy tłuszczowe. Czasem mimo starań nie udaje się ich do końca usunąć i pozostają widoczne ślady. Jak sobie z tym poradzić? W takim przypadku warto zamalować tłuste plamy na kanapie.

 • Przygotuj farbę do tkanin w odpowiednim kolorze i odcieniu, najlepiej nieco jaśniejszym od kanapy.
 • Nałóż farbę pędzlem punktowo na plamę i dokładnie rozprowadź na większej powierzchni, rozmywając krawędzie.
 • Pomaluj kilka warstw, pozwalając farbie schnąć pomiędzy kolejnymi powłokami.
 • Na koniec możesz przejechać miejsce delikatnie papierem ściernym, aby zatrzeć różnicę faktury.

Dzięki temu tłusta plama zostanie niezauważalnie i profesjonalnie zamalowana, a kanapa odzyska schludny wygląd. Taka kamuflażowa naprawa pozwoli uniknąć kosztownego tapicerowania mebla.

Jak usunąć tłuste plamy z zasłon

Zasłony narażone są na kontakt z tłuszczem i cząsteczkami dymu, które osadzają się na tkaninie w postaci brzydkich plam. Jak poradzić sobie z ich usuwaniem? Oto sprawdzone sposoby na usuwanie tłustych plam z zasłon.

Podstawową zasadą jest działanie od razu po zauważeniu świeżej plamy. Zasłonę należy zdjąć i położyć plamą do góry na ręczniku papierowym. Następnie obficie posypać talkiem kosmetycznym, który wchłonie nadmiar tłuszczu z tkaniny. Odczekać ok. 30 minut i strzepnąć talk. Jeśli to nie pomoże, zastosować pastę z proszkiem do prania.

Przy starych, zaschniętych plamach warto zastosować mieszankę wody i octu winnego w proporcji 2:1, którą nanosi się bezpośrednio na plamę. Można także skorzystać ze specjalnego sprayu do zasłon przeznaczonego do usuwania tłustych zabrudzeń. Po zastosowaniu któregoś ze środków, dokładnie wyprać zasłony, najlepiej ręcznie, w letniej wodzie.

Podsumowanie

Tłuste plamy to powszechny problem, z którym zmaga się wielu z nas. Niezależnie czy pojawiły się na ubraniu, dywanie, kanapie czy ścianach, istnieją skuteczne sposoby na uporanie się z nimi. Kluczowe jest odpowiednie i szybkie zareagowanie, nie dopuszczając do wniknięcia plamy. Warto stosować domowe metody z użyciem talku, mąki, pasty z proszkiem do prania. Przy oporniejszych plamach pomocne będą specjalne środki czyszczące lub benzyna. Czasem konieczne jest zamalowanie plamy farbą by zamaskować ślady. Zapobieganie poprzez impregnację i regularne czyszczenie pozwoli uniknąć problemu uporczywych plam.

Artykuł przedstawia praktyczne porady odnośnie zarówno usuwania, jak i zamalowywania tłustych plam z różnych powierzchni - od ubrań poczynając, poprzez ściany, dywany, tapicerkę, a na zasłonach kończąc. Pokazuje jak dobrać metodę w zależności od rodzaju tkaniny i wieku plamy. Omawia zarówno proste domowe sposoby z użyciem np. talku, jak i profesjonalne preparaty chemiczne przy bardziej opornych przypadkach.

Przeczytanie tego poradnika pozwoli nie tylko skutecznie uporać się z istniejącymi już plamami, ale też nauczyć się jak im zapobiegać poprzez zabezpieczanie podłoża specjalnymi preparatami. To pozwoli raz na zawsze uporać się z tym uciążliwym i powszechnym problemem.

Mam nadzieję, że przedstawione informacje będą dla Ciebie pomocne i pozwolą skutecznie zamalować wszelkie tłuste plamy w Twoim domu. W razie dodatkowych pytań, jestem do Twojej dyspozycji.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Czym zmyć tłuste plamy - Sprawdzone metody na tłuste plamy ze ściany
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Felicja Wasilewska
Felicja Wasilewska

Jestem sprzątaczką z wieloletnim doświadczeniem. Uwielbiam porządki i lubię dzielić się praktycznymi poradami jak ułatwić sobie sprzątanie. Prowadzę też firmę sprzątającą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły