Efektywne metody na zlikwidowanie zapachu kota w domu i kuwecie

Efektywne metody na zlikwidowanie zapachu kota w domu i kuwecie
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc10.12.2023 | 7 min.

Zlikwidowanie zapachu kota może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy mieszkasz z kotem na co dzień. Niestety koty mają tendencję do zostawiania nieprzyjemnego zapachu na meblach, dywanach, a nawet ubraniach. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych metod, które pomogą uporać się z tym problemem.

Kluczowe wnioski:
 • Regularne czyszczenie kuwety i wymiana żwirku pomoże kontrolować nieprzyjemne zapachy u źródła.
 • Preparaty enzymatyczne skutecznie usuwają zapach kota z dywanów i tapicerki.
 • Rozpylanie olejków eterycznych w pomieszczeniach zamaskuje nieprzyjemny zapach.
 • Pranie pościeli, ubrań i zabawek kota w wysokiej temperaturze zlikwiduje przykry zapach.
 • Odkurzanie i wycieranie mebli octem jabłkowym zneutralizuje zapach kota.

Jak usunąć zapach kota z mebli

Koty z natury lubią znaczyć teren, więc często zostawiają nieprzyjemny zapach na meblach. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się zapachu jest regularne czyszczenie mebli przy użyciu octu jabłkowego.

Roztwór z octu jabłkowego i wody w proporcjach 1:1 idealnie sprawdza się do przecierania powierzchni mebli. Oct neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pozostawia przyjemny, cytrusowy aromat.

Można także użyć sody oczyszczonej. Wystarczy posypać zapachowe miejsca na meblach sodą, odczekać 15 minut i dokładnie odkurzyć lub wytrzeć wilgotną ściereczką.

Bardzo ważne jest także regularne odkurzanie mebli, aby usunąć sierść i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować nieprzyjemny zapach.

Jak zapobiegać zapachowi kota na meblach

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu kota na meblach, warto zaopatrzyć się w podkładki lub nakładki na ulubione legowiska kotów.

Dobrym rozwiązaniem są też scratching posty i zabawki, które odwrócą uwagę kota od znaczenia mebli.

Jak pozbyć się zapachu kota z dywanów

Koty uwielbiają drapać i tarmosić dywany, co prowadzi do gromadzenia się sierści, brudu i nieprzyjemnych zapachów z kału i moczu.

Najskuteczniejszą metodą na usunięcie zapachu kota z dywanu jest użycie specjalnego preparatu enzymatycznego do prania dywanów. Działa on w roztworze z zimną wodą, rozkładając związki odpowiedzialne za przykry zapach.

Można także posypać zabrudzone miejsce na dywanie sodą oczyszczoną, odczekać ok. 15 minut i dokładnie odkurzyć. Soda skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy.

Jeśli to możliwe, warto także oddać dywan do chemicznego czyszczenia u profesjonalistów. Może być to konieczne przy silnie zabrudzonych dywanach.

Preparaty enzymatyczne to obecnie najlepsza metoda na pozbycie się zapachów kota z różnych powierzchni, w tym także dywanów. Skutecznie i bezpiecznie usuwają silne zabrudzenia organiczne.

Jak zapobiegać zapachom kota na dywanie

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów kota na dywanie, należy przede wszystkim regularnie odkurzać i myć dywan właściwymi środkami.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią lokalizację kuwety dla kota - z dala od dywanu oraz żwirową, a nie sypką.

Czytaj więcej: Boraks co to jest: pełne omówienie borax zastosowanie i czteroboran sodu

Jak zlikwidować smród kota w samochodzie

Zapach kota w samochodzie może być bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów walki z tym problemem.

Bardzo dobrze sprawdza się rozpylanie olejku eterycznego o cytrusowym zapachu we wnętrzu auta. Można użyć olejku pomarańczowego, grejpfrutowego lub cytrynowego.

Skuteczne jest także wietrzenie samochodu przy otwartych drzwiach i oknach oraz włączonym dmuchawie i ogrzewaniu na maksymalną moc.

Warto również dokładnie odkurzyć i umyć tapicerkę odświeżaczem do wnętrz z enzymami - usunie on każdy ślad zapachu.

Jak zapobiegać zapachowi kota w aucie

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu kota w samochodzie, przede wszystkim nie zabierajmy kota do auta bez transportera.

Jeśli już zabieramy, używajmy specjalnych nakładek lub koców na fotele, a po powrocie odkurzmy i umyjmy auto środkami neutralizującymi zapachy.

Jak zniwelować odór kota z ubrań

Efektywne metody na zlikwidowanie zapachu kota w domu i kuwecie

Jak zlikwidować zapach kota w domu, zwłaszcza ten utkwiony w ubraniach może być naprawdę trudnym zadaniem. Na szczęście wystarczy zastosować kilka prostych metod, by pozbyć się nieprzyjemnego odoru z odzieży.

Przede wszystkim trzeba uprać ubrania w pralce w wysokiej temperaturze z dodatkiem octu jabłkowego lub sody oczyszczonej - skutecznie usuwa ona wszelkie zapachy.

Można także namoczyć ubrania przed praniem w roztworze wody z octem (1:1) na ok. 30 minut. Pozwoli to zneutralizować przykry zapach przed włożeniem ubrań do pralki.

Bardzo dobrze sprawdza się także dodanie do prania kilku kropli olejku eterycznego o cytrusowym zapachu, np. bergamotki lub pomarańczy.

Metoda neutralizacji zapachu na ubraniach Potrzebne składniki
Namaczanie w occie jabłkowym przed praniem Ocet jabłkowy, woda
Pranie w wysokiej temperaturze Detergent do prania
Dodanie sody oczyszczonej lub octu jabłkowego do prania Soda oczyszczona lub ocet jabłkowy
Dodanie olejku eterycznego do prania Olejek eteryczny (np. bergamotka)

Stosując te metody można skutecznie pozbyć się przykrego zapachu kota z odzieży i zlikwidować zapach kota w domu.

Jak oczyścić kuwetę z nieprzyjemnego zapachu

Kuweta jest bez wątpienia głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów pochodzących od kotów. Jeśli chcemy trwale zneutralizować zapach kuwety, konieczne jest jej regularne czyszczenie i pielęgnacja.

Przede wszystkim kuweta powinna być wykonana z tworzywa sztucznego, a nie z miękkiego plastiku czy tektury. Materiały te chłoną znacznie więcej nieprzyjemnych zapachów.

Codziennie należy usuwać odchody oraz przesypywać żwirek, uzupełniając go świeżym. Co 2-3 dni trzeba całkowicie opróżnić kuwetę z brudnego żwirku, umyć ją silnym środkiem czyszczącym i wytrzeć do sucha.

Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego podłoża do kuwety. Najlepszy będzie gruby, chłonny i bezzapachowy żwirek krzemienny.

 • Codzienne opróżnianie kuwety z odchodów
 • Codzienne uzupełnianie świeżym, suchym żwirkiem
 • Umycie i wysuszenie kuwety co 2-3 dni
 • Używanie bezzapachowego żwirku krzemiennego

Stosując te zasady higieny, można skutecznie usunąć zapach z kuwety i zapobiec jego powstawaniu w przyszłości.

Jak zamaskować nieprzyjemny zapach kota

Nawet przy regularnym sprzątaniu, praniu i czyszczeniu, całkowite wyeliminowanie zapachu kota w domu może być bardzo trudne.

Dlatego oprócz podstawowych zabiegów higienicznych, warto także stosować metody maskujące ewentualne nieprzyjemne aromaty.

Bardzo dobrze do tego celu sprawdzają się olejki eteryczne o cytrusowych zapachach - są orzeźwiające i skutecznie tłumią odory.

Wystarczy kilka kropli takiego olejku na bawełnianą poduszeczkę lub dyfuzor, by zamaskować smród kota w całym domu. Stosowanie ich na stałe pozwoli uniknąć wstydliwych sytuacji przy gościach.

Neutralizować zapachy mogą także rośliny doniczkowe, które warto ustawiać w najbardziej newralgicznych miejscach. Bardzo dobre do tego są m.in. skrzydłokwiat, bluszcz i paprocie.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, skuteczne pozbycie się nieprzyjemnego zapachu kota w domu wymaga zastosowania kilku sprawdzonych metod. Przede wszystkim należy regularnie czyścić wszystkie powierzchnie i przedmioty, do których kot ma dostęp - od mebli przez dywany, po odzież i zabawki.

Kluczowe jest jednak, by zlikwidować zapach kota w domu u źródła, czyli w kuwecie. Konsekwentne opróżnianie kuwety, uzupełnianie świeżym żwirkiem i regularne mycie dna kuwety pozwoli zneutralizować zapach kuwety i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się nieprzyjemnego odoru na inne powierzchnie.

Oprócz podstawowych zabiegów higienicznych bardzo pomocne jest także stosowanie naturalnych metod maskujących ewentualne zapachy - olejków eterycznych, roślin doniczkowych czy octu jabłkowego i sody oczyszczonej.

Mam nadzieję, że przedstawione w tym artykule wskazówki będą pomocne w skutecznym usunięciu zapachu z kuwety i całkowitym pozbyciu się przykrego zapachu kota z Twojego domu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z czarnego ubrania - Sprawdzone metody na pozbycie się plam
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc

Jestem ekspertem od sprzątania z wieloletnim stażem. Udzielam porad jak dobierać środki czystości i jak je stosować. Dzielę się też trikami ułatwiającymi utrzymanie porządku w domu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły