Kompletny Proces Laminowania w Domu - Krok po Kroku Jak Zalaminować Kartkę

Kompletny Proces Laminowania w Domu - Krok po Kroku Jak Zalaminować Kartkę
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc10.12.2023 | 8 min.

Laminowanie w domu to świetny sposób na zabezpieczenie ważnych dokumentów oraz zdjęć przed zniszczeniem. W tym kompletnym poradniku przedstawię krok po kroku jak przygotować się do laminowania, jakie materiały będą potrzebne, jak nastawić laminator i wkładać materiały, a także jak poprawnie je wyjmować i dbać o laminator.

Kluczowe wnioski:
 • Laminowanie chroni przed zniszczeniem ważne dokumenty i zdjęcia.
 • Do laminowania w domu potrzebny jest laminator, folie laminacyjne i nożyce.
 • Materiał do laminowania należy wkładać powoli i równo między wałki.
 • Po laminowaniu ważne jest czyszczenie i konserwacja urządzenia.
 • Zalaminowane przedmioty są odporne na zarysowania i zalania.

Jak przygotować się do laminowania

Aby przygotować się do laminowania w domu, niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim potrzebny jest laminator – czyli urządzenie z rolkami, pomiędzy którymi będzie wprowadzany materiał do zalaminowania. Do wyboru są laminatory ręczne lub stołowe do większych gabarytów.

Laminator powinien posiadać regulację grubości laminowanego materiału i temperatury wałków. Najlepiej wybrać laminator z możliwością szybkiego nagrzania do maksymalnej temperatury pracy.

Kolejnym elementem jest folia do laminowania. W sprzedaży dostępne są folie o różnych gramaturach i fakturach, np. matowe lub błyszczące. Przydatne będą również nożyczki, którymi przytniemy laminowaną kartkę na odpowiedni rozmiar przed laminowaniem.

Nieraz do zalaminowania oprócz samego materiału potrzebne są dodatkowe elementy. Na przykład tasiemka do zawieszania zdjęć czy magnety, dzięki którym po zalaminowaniu np. menu czy kart dziecięcych możliwe jest ich przyczepienie do lodówki.

Czy każdy papier można zalaminować?

Nie każda kartka papieru nada się do laminowania. Idealnie sprawdzają się kartki do drukarek lub ksero wykonane ze średniej gramatury papieru, od 80 do 120 gramów na metr kwadratowy. Zbyt cienkie kartki mogą się pofałdować lub przykleić do wałków w laminatorze.

Lepiej też nie laminować bardzo grubego papieru. Przeszkodą są wtedy zbyt wąskie szczeliny wejściowe laminatora. Także faktura papieru ma znaczenie. Delikatne i nierówne powierzchnie ulegną większemu zagięciu i pofałdowaniu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia.

Po wstępnym przygotowaniu materiałów i sprzętu można przystąpić do laminowania. Najpierw jednak warto sprawdzić instrukcję laminatora, by zapoznać się z jego funkcjami i obsługą.

Jakie materiały są potrzebne do laminowania

Zalaminować kartkę można bardzo prostym i tanim sposobem. Sprawdźmy zatem, co powinniśmy mieć, aby laminować w domowych warunkach.

 • Laminator – podstawowe narzędzie do laminacji
 • Folia do laminowania odpowiadająca szerokości laminatora
 • Materiał, który chcemy zabezpieczyć laminowaniem
 • Nożyczki do przycinania folii laminacyjnej

Oprócz tego możemy dokupić dodatkowe akcesoria według potrzeb, na przykład magnesy czy małe karabińczyki, które po zalaminowaniu będziemy mogli przyczepić do lodówki, tablicy lub innych przedmiotów. Do większych formatów potrzebna będzie szersza folia laminacyjna.

Najważniejszy jest laminator, należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego modelu do naszych potrzeb. Na rynku znajdziemy zarówno tańsze laminatory biurowe do formatu A4, jak i droższe, większe maszyny o szerokości 500 mm, które sprawdzą się do laminacji dużych plakatów czy map.

Specyfikacja folii laminacyjnych

Laminowanie polega na trwałym zespoleniu laminowanego materiału z folią pod wpływem wysokiej temperatury wałków laminujących. Typowe grubości folii do laminowania wynoszą 80-125 mikrometrów. Najczęściej spotykamy folie o gramaturze 100 mikronów, które zapewniają dobry kompromis wytrzymałości i elastyczności po zalaminowaniu.

Folia może mieć fakturę matową, błyszczącą lub satynową. Wybór zależy od naszych preferencji i przeznaczenia gotowej laminacji. Folie laminacyjne sprzedawane są w arkuszach gotowych do użycia lub w rolkach, które pozwalają zaoszczędzić oraz wykonać laminowanie niestandardowego kształtu i rozmiaru.

Czytaj więcej: Czy kwasek cytrynowy jest szkodliwy? Właściwości i zastosowanie kwasu cytrynowego

Jak nastawić laminator przed laminowaniem

Przed rozpoczęciem laminowania należy odpowiednio ustawić parametry pracy laminatora, czyli przede wszystkim:

 • temperaturę wałków grzewczych
 • docisk wałków, czyli siłę, z jaką będą one dociskać laminowany materiał
 • prędkość posuwu wałków z materiałem

Prawidłowe ustawienia zagwarantują równomierne rozprowadzenie folii bez zagnieceń i powietrznych pęcherzyków. Należy stosować się do zaleceń producenta laminatora oraz folii laminacyjnej. Zazwyczaj zakres temperatur obejmuje 80-170°C, a typowa temperatura pracy to około 140°C.

Niektóre laminatory automatycznie dostosowują temperaturę do rodzaju laminacji, takich parametrów jak grubość materiału. W takim przypadku wystarczy wprowadzić materiał i urządzenie samo ustawi optymalne parametry.

Wkładanie materiału do laminowania krok po kroku

Kompletny Proces Laminowania w Domu - Krok po Kroku Jak Zalaminować Kartkę

Laminacja krok po kroku nie jest trudna, ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad:

 1. Obetnij laminowaną kartkę na odpowiedni format mniejszy od folii laminacyjnej.
 2. Włącz laminator do pracy i odczekaj aż się nagrzeje.
 3. Umieść folię laminacyjną w szczelinie roboczej laminatora stroną z klejem do góry.
 4. Połóż starannie wyrównany materiał do zalaminowania na folii od strony kleju.
 5. Przykryj całość drugim arkuszem folii laminacyjnej stroną klejącą do dołu.
 6. Powoli wsuwaj tak przygotowany zestaw miedzy rozgrzane wałki laminatora.
 7. Odbierz zalaminowany materiał z drugiej strony laminatora.

Laminując większą partię identycznych materiałów, warto rozłożyć cały proces na etapy. Najpierw przyciąć wszystkie laminowane kartki, następnie przygotować zestawy składające się z folii + wsad + folii. Taki sposób pracy pozwoli uzyskać lepszą jakość laminacji przy oszczędności czasu i materiałów.

Jak się laminuje – praktyczne wskazówki – praktyczne wskazówki

Aby uniknąć powszechnych błędów podczas laminacji w domu, przestrzegaj kilku ważnych zasad:

 • Dostosuj grubość folii do rodzaju i gramatury laminowanego materiału.
 • Rozgrzej laminator do zalecanej przez producenta temperatury pracy.
 • Uważaj, by do wnętrza laminatora nie dostały się zagięte brzegi folii lub laminowanego materiału.
 • Wkładaj materiał ułożony idealnie równo, bez pofałdowań i pomarszczeń.
 • Wsuwaj materiał do nagrzanych wałków powoli i równomiernie na całej szerokości.

Jak poprawnie wyjmować zalaminowany materiał

Gdy laminowany materiał znajdzie się między wałkami rozgrzanego laminatora, następuje stopienie warstwy klejącej folii laminacyjnej i trwałe połączenie z laminowaną kartką. Jednak gotowa laminacja nie powinna być wyciągana gwałtownie ani zrywana.

Prawidłowa technika polega na stopniowym wyjmowaniu zestawu wraz z przesuwaniem wałków. Bez szarpania poczekaj aż zestaw opuści laminator na całej długości, dopiero wtedy można go swobodnie wyjąć i odłożyć na płaską powierzchnię do ostygnięcia i utwardzenia się kleju.

Nagrzana folia klejąca jest miękka i rozciągliwa. Gwałtowne szarpanie może spowodować odkształcenia, odklejanie brzegów folii lub zagięcia materiału. Dlatego na etapie wykańczania gotowej laminacji potrzebna jest delikatność i cierpliwość.

Czyszczenie i konserwacja laminatora

Laminatory należą do grupy urządzeń, które wymagają systematycznego czyszczenia i konserwacji. W przeciwnym razie narażone są na przedwczesne zużycie i awarie. Podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji laminatora to:

 • Czyszczenie wałków zewnętrznych i wewnętrznych po każdym użyciu.
 • Usuwanie wszelkich pozostałości kleju i innych osadów.
 • Smarowanie wałków specjalnymi olejami konserwującymi.
 • Przestrzeganie zasad BHP obsługi urządzeń zasilanych elektrycznie.

Dokładne instrukcje dotyczące konserwacji i smarowania znajdziemy w dołączonej do laminatora dokumentacji technicznej. Regularna kontrola i pielęgnacja wydłuża żywotność laminatora, zapewnia lepszą jakość laminowania i bezpieczeństwo użytkowania.

Podsumowanie

Laminowanie w warunkach domowych to prosty i tani sposób na zabezpieczenie ważnych dokumentów lub sentymentalnych pamiątek. By zalaminować kartkę wystarczy mieć podstawowe wyposażenie: laminator, folię laminacyjną i nożyczki. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by nauczyć się jak się laminuje.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie materiałów, cierpliwe i powolne wkładanie między nagrzane wałki oraz delikatne wyjmowanie gotowej laminacji. Dzięki temu unikniemy niedoskonałości takich jak pęcherzyki powietrza, pofałdowania czy odklejanie brzegów.

Regularna konserwacja laminatora, czyszczenie wałków i smarowanie olejami wydłuża jego żywotność. To niezbędne, by zachować wysoką jakość Jak się laminuje przez długie lata. Warto poświęcić chwilę na pielęgnację, aby laminowanie zawsze przebiegało bezproblemowo.

Mam nadzieję, że przedstawione w tym poradniku informacje pomogą Ci rozpocząć przygodę z laminowaniem w domu. To naprawdę proste i satysfakcjonujące zajęcie dające piękne, trwałe efekty. Powodzenia!

Najczęstsze pytania

Warto zalaminować ważne i sentymentalne dokumenty, które chcemy zachować w dobrym stanie na długie lata. To m.in. akty urodzenia, dyplomy, świadectwa, wypisy ze szpitala, pisma urzędowe, stare fotografie.

Przed laminowaniem należy rozgrzać laminator do zalecanej temperatury (zwykle 140°C). Sprawdź instrukcję obsługi by ustawić parametry: temperaturę, docisk wałków i prędkość posuwu.

Idealnie sprawdza się folia o gramaturze ok. 100 mikronów. Może mieć fakturę gładką, matową lub błyszczącą. Wybierz rodzaj dopasowany do laminowanego materiału i przeznaczenia gotowej laminacji.

Materiał wkłada się pomiędzy dwa arkusze folii laminacyjnej. Cały zestaw należy wsunąć do rozgrzanych wałków laminatora powoli, równomiernie na całej szerokości i bez zagięć.

Regularne czyszczenie wałków, usuwanie zanieczyszczeń i smarowanie olejami wydłuża żywotność laminatora. Zapobiega też jego awariom i pozwala utrzymać wysoką jakość laminowania.

5 Podobnych Artykułów

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Czym zmyć tłuste plamy - Sprawdzone metody na tłuste plamy ze ściany
 4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
 5. Usuwanie żywicy z kurtki ortalionowej: Metody i Sposoby Na Plamy Z Żywicy Na Kurtce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jerzy Szulc
Jerzy Szulc

Jestem ekspertem od sprzątania z wieloletnim stażem. Udzielam porad jak dobierać środki czystości i jak je stosować. Dzielę się też trikami ułatwiającymi utrzymanie porządku w domu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły