Jak pozbyć się niechcianej sierści podczas prania: skuteczne metody i triki

Jak pozbyć się niechcianej sierści podczas prania: skuteczne metody i triki
Autor Dominik Ostrowski
Dominik Ostrowski10.12.2023 | 7 min.

Jak pozbyć się sierści w praniu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli zwierząt domowych. Niezależnie od tego, czy masz kota, psa, królika czy inne futrzaste stworzenie, zapewne zauważyłeś, że ich sierść ma tendencję do przyklejania się do ubrań i pozostawiania nieprzyjemnych kłaczków oraz plam podczas prania. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by poradzić sobie z tym problemem. W tym artykule dzielę się kilkoma skutecznymi metodami i trikami, dzięki którym pozbędziesz się sierści z ubrań i unikniesz ponownego przyklejania się kłaczków podczas prania.

Kluczowe wnioski:
  • Usuń sierść z ubrań przed włożeniem ich do pralki, aby uniknąć splątania wokół wałka i zablokowania filtra
  • Skorzystaj ze specjalnego środka do usuwania sierści albo octu czy sody oczyszczonej - pomagają one oddzielić włoski

Usuń sierść z ubrań przed praniem

Kluczowym krokiem w pozbyciu się sierści z ubrań jest dokładne usunięcie włosków, zanim wrzucisz rzeczy do pralki. Jeśli tego nie zrobisz, nawet najlepszy środek piorący sobie nie poradzi z przyklejonymi kłaczkami. Jak pozbyć się sierści z ubrań przed praniem?

Najprostszym sposobem jest użycie ręcznej szczotki z włosiem lub gumowej rękawicy do usuwania sierści. Energicznie pocieraj materiał, by pozbyć się luźno leżących włosków. Skup się zwłaszcza na miejscach takich jak rękawy, kołnierz, kieszenie czy szwy, gdzie zwierzęta najchętniej się pocierają.

Zastosuj spray lub rolkę do usuwania sierści

Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej usunąć przywarte kłaczki, sięgnij po specjalny środek w sprayu lub rolce, który ściąga i zwija sierść. Wystarczy przetrzeć nim ubranie, a następnie zdjąć papierową warstwę wraz ze zebranymi kłakami.

Taki preparat działa niemal jak magnes - przyciąga włoski zwierzęce i pozwala łatwo je zebrać. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza na ubraniach z bardziej delikatnych tkanin, których nie można mocno szczotkować.

Spryskaj ubrania sprayem przeciw kłakom

Oprócz usuwania luźnych kłaków przed praniem, warto zabezpieczyć ubranie tak, by jak pozbyć się sierści podczas prania. Pomocny będzie w tym celu spray, który zwiąże pozostałe włoski tak, by nie przyklejały się do innych rzeczy podczas prania.

Najlepiej użyć go po usunięciu wstępnej warstwy sierści szczotką lub rolką. Pozwoli to dodatkowo zabezpieczyć ubranie przed ponownym osadzaniem się kolejnych włosków. Tak przygotowane rzeczy bezpiecznie włóż do bębna pralki.

Uwzględnij rodzaj tkaniny przy doborze sprayu

Wybierając spray przeciwko kłakom zwróć uwagę, czy jest dedykowany do danego rodzaju tkanin. Delikatne materiały wymagają łagodniejszego preparatu. Stosuj produkt zgodnie ze wskazówkami producenta, aby nie uszkodzić odzieży.

Dzięki temu sposób na sierść w praniu będzie skuteczny i bezpieczny dla twoich ubrań. Przed pierwszym użyciem warto wykonać test w mało widocznym miejscu, aby sprawdzić, czy spray nie odbarwia lub nie niszczy włókien.

Odpowiednie przygotowanie ubrań to klucz do sukcesu w walce z uporczywą sierścią podczas prania.

Czytaj więcej: Jak usunąć mrówki z domu - skuteczne metody na duże czarne mrówki w domu i pod podłogą

Wypierz ubrania z dodatkiem octu lub sody

Jak usunąć sierść podczas prania octem? Ten prosty składnik kuchenny ma właściwości, które pomogą uporać się z przyklejonym futrem w efektywny i tani sposób.

Octowy odczyn sprawia, że sierść się zwija i odrywa od tkaniny. Dodanie pół szklanki białego octu do zwykłego prania wystarczy więc, aby uwolnić ubrania od uporczywych, zwierzęcych włosków.

Wykorzystaj oczyszczające właściwości sody

Bardzo dobrze do pralki na sierść sprawdzi się soda oczyszczona. Jej drobne kryształki mechanicznie oczyszczają włókna zakamieniałych kłaczków.

Dodaj pół szklanki sody do prania, aby jej szorujące działanie pomogło odseparować sierść od tkaniny. Szczególnie polecane w połączeniu z wyżej opisanym octem.

Składnik Ilość na przeciętnie załadowaną pralkę
Ocet 1/2 szklanki
Soda oczyszczona 1/2 szklanki

Użyj specjalnych rękawic do usuwania sierści

Jak pozbyć się niechcianej sierści podczas prania: skuteczne metody i triki

Praktycznym i prostym rozwiązaniem do zwalczania niepożądanej sierści są specjalne rękawice do usuwania kłaczków. Ich gumowe, silikonowe powierzchnie wyposażone w drobne, lepkie wypustki świetnie przyciągają i zbierają sierść.

Wystarczy założyć rękawicę na dłoń i kilkoma ruchami przetrzeć materiał. Kłaczki dosłownie do niej przyklejają się, dzięki czemu łatwo usunąć je z ubrania. Czyste włókna są gotowe do bezpiecznego wyprania bez obawy o zostawianie sierści.

Stosuj rękawice regularnie, by usunąć świeże kłaczki

Rękawice do usuwania kłaczków to nie tylko dobre rozwiązanie przed praniem. Korzystaj z nich regularnie – zaraz po tym, jak przytulisz pupila lub zauważysz na odzieży świeże zabrudzenia sierścią.

Pozwoli to skutecznie usunąć niedawno przywarte kłaczki, zanim na dobre osadzą się w materiałach. Dzięki temu twoje ubrania na dłużej pozostaną wolne od uciążliwych włosków.

Wyczyść filtr pralki po każdym praniu

Mimo usunięcia kłaczków przed wsadzeniem do pralki, część sierści i tak może się ostatecznie przedostać do środka wraz z ubraniami. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym praniu jak pozbyć się sierści z ubrań również z wnętrza urządzenia.

Filtr pralki, który zatrzymuje drobiny brudu i włosy, należy koniecznie po każdym cyklu wyjąć i oczyścić. Pozostałości skumulowanej sierści mogą prowadzić do jego zablokowania oraz obniżenia efektywności działania pralki.

  • Regularne czyszczenie filtra minimalizuje ryzyko osadzania się sierści zwierzęcej wewnątrz urządzenia
  • Pamiętaj też o okresowych przeglądach i konserwacji pralki przez technika, dzięki czemu sprzęt będzie służył dłużej bez usterek

Regularnie czyść suszarkę i odkurzacz

Podstawowa walka z niepożądaną sierścią toczy się w pralce, ale nie zapominajmy też o innych urządzeniach. Kłaczki mogą gromadzić się i osadzać równie dobrze w suszarce, na filtrze odkurzacza, a nawet w odkurzaczu samochodowym.

Dlatego pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji także tych sprzętów. W przeciwnym razie ze zdwojoną siłą będziesz zmagać się z problemem roznoszenia sierści po całym domu.

Raz na jakiś czas wyczyść filtry, opróżnij i wymień worki w odkurzaczu. Warto też zainwestować w odkurzacz z systemem antyalergicznym i filtrami HEPA, aby wyłapywał jak największą ilość alergenów, w tym sierści.

Podsumowanie

Sierść pupili przywierająca do ubrań to problem niejednego właściciela zwierzaka. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, by sobie z nim poradzić. Przede wszystkim pamiętaj, że kluczem jest dokładne jak pozbyć się sierści z ubrań jeszcze przed wrzuceniem ich do pralki.

Do tego idealnie nadaje się zwykła szczotka, gumowa rękawica lub specjalny środek w sprayu czy rolce, który przyciąga i zwija kłaczki. Gdy ubranie jest wstępnie oczyszczone, warto je zabezpieczyć odpowiednim sprayem przeciwko kłakom przed praniem.

Aby jeszcze lepiej sobie poradzić z jak usunąć sierść podczas prania, dodaj do pralki ocet lub sodę oczyszczoną. Ich naturalne właściwości pomogą rozpuścić sierść, która jeszcze pozostała. Oprócz tego pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtra pralki, suszarki i odkurzacza.

Stosując te proste triki, z łatwością uporasz się z problemem sierści i zachowasz ubrania wolne od kłaczków. To niezawodny sposób na sierść w praniu, dzięki któremu futrzak i czysta odzież mogą iść w parze.

5 Podobnych Artykułów

  1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
  2. Czarne mole w mieszkaniu - skuteczne sposoby na pozbycie się moli z domu
  3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
  4. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku z obrusu? Sprawdzone metody
  5. Usuwanie żywicy z czarnego ubrania - Sprawdzone metody na pozbycie się plam
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominik Ostrowski
Dominik Ostrowski

Jestem ekspertem ds. organizacji przestrzeni. Doradzam jak zaaranżować mieszkanie lub biuro, by było funkcjonalne i wygodne. Udzielam też porad jak zorganizować sobie obowiązki, by mieć czas na przyjemności.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły