Sposoby na usuwanie tłustych plam: porady jak wyczyścić tłuste plamy ze ściany

Sposoby na usuwanie tłustych plam: porady jak wyczyścić tłuste plamy ze ściany
Autor Dominik Ostrowski
Dominik Ostrowski10.12.2023 | 9 min.

Jak wyczyścić tłuste plamy ze ścian to częsty problem wielu gospodarzy. Tłuste plamy potrafią bardzo brzydko wyglądać i psuć wystrój pomieszczenia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych i łatwych sposobów na pozbycie się tych uporczywych zabrudzeń. W tym poradniku znajdziesz sprawdzone metody usuwania tłustych plam z różnych powierzchni ściennych - z farby, tapety, drewna i innych materiałów. Dowiesz się jakich środków użyć, aby szybko i bezproblemowo wyczyścić brzydkie tłuste plamy.

Kluczowe wnioski:
 • Tłuste plamy to częsty problem wielu domów, ale da się je skutecznie usunąć.
 • Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się tłustych plam np. soda oczyszczona, ocet, cytryna.
 • Trzeba dobrać odpowiedni środek do rodzaju powierzchni ściennej z której chcemy usunąć plamę.
 • Im szybciej zareagujemy na pojawienie się tłustej plamy, tym łatwiej będzie ją wyczyścić.
 • Stosując podane tutaj wskazówki, każdy poradzi sobie z usunięciem brzydkich tłustych plam.

Jak usunąć tłuste plamy z farby

Tłuste plamy na ścianach pomalowanych farbą są bardzo częstym problemem. Szczególnie w kuchni, gdzie gotujemy i smażymy, łatwo o pryskające krople tłuszczu. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim należy działać szybko, póki plama jest świeża. Świeże tłuste plamy zmyjemy łatwiej. Im dłużej plama wnika w farbę, tym trudniej będzie ją usunąć.

Do likwidacji świeżych tłustych plam na farbie doskonale nadają się domowe sposoby. Wystarczy przygotować roztwór sody oczyszczonej lub octu białego z niewielką ilością wody i nanieść go na plamę za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Pozostawiamy na kilka minut, a następnie delikatnie szorujemy i zmywamy tę pastę. Możemy też użyć cytryny oraz soli - posypujemy nią plamę, po czym pocieramy i zmywamy. Zarówno ocet, soda, cytryna i sól usuwają tłuste plamy, nie niszcząc powierzchni farby.

Jak usunąć stare tłuste plamy z farby?

Jeśli plama jest stara i mocno wżarła się w farbę, trzeba zastosować nieco bardziej intensywne metody. Świetnie sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna. Nanosimy ją na plamę za pomocą wacika lub szmatki, pozostawiamy na kilka minut i szorujemy specjalną miękką gąbką. Później dokładnie zmywamy obrabianą powierzchnię wodą, aż do całkowitego usunięcia benzyny. Uwaga - benzyna jest substancją łatwopalną, należy więc zachować wszelkie środki ostrożności podczas stosowania. Zadbajmy o dobrą wentylację pomieszczenia.

Do usunięcia starych tłustych plam świetnie sprawdza się też mikstura sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody utlenionej. Należy nanieść ją na plamę, odczekać aż zacznie lekko "pienić się", a następnie przetrzeć gąbką i zmyć.

Jak wyczyścić tłuste plamy z tapetytłuste plamy z tapety

Tapety, choć pięknie dekorują ściany, bywają wymagające w pielęgnacji. Szczególnie wrażliwe na zabrudzenia są tapety z włókna szklanego. Na szczęście i z nich można usunąć plamy - zarówno świeże, jak i stare. Tutaj również kluczem jest działanie natychmiast po zabrudzeniu.

Jak pozbyć się świeżej plamy tłuszczu z tapety?

Przy świeżej tłustej plamie na tapetach bardzo dobrze sprawdza się mąka ziemniaczana lub kukurydziana. Posypujemy nią plamę, pozostawiamy na około 2 godziny, a następnie delikatnie zmiatamy lub odkurzamy. Możemy także nanieść na plamę roztwór octu i wody w proporcji 1:1, delikatnie potrzeć i po kilku minutach zmyć wilgotną ściereczką.

Jak pozbyć się starych tłustych plam z tapety?

Stare, zaschnięte plamy na tapetach bywają oporne na zmywanie. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie nieco silniejszych środków. Najlepiej sprawdzi się rozcieńczony roztwór mydła w płynie lub szarego mydła. Przed aplikacją na plamę roztwór należy podgrzać - zwiększy to jego skuteczność. Nanosimy roztwór miękkim pędzlem i delikatnie pocieramy, aż do zniknięcia plamy. Następnie dokładnie zmywamy i osuszamy tapetę.

Mydło w płynie lub szare mydło nanosimy na plamę miękkim pędzlem, delikatnie pocieramy
Woda utleniona posypujemy nią plamę, pozostawiamy na 15 minut, pocieramy

Plamy na tapetach bywają uparte, ale cierpliwość i dobra metoda zazwyczaj pozwalają je usunąć. Z pomocą środków z powyższej tabelki ściany znów będą lśnić czystością.

Czytaj więcej: Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole

Jak pozbyć się tłustych plam z drewna

Tłuste plamy na drewnianych ścianach i boazeriach to prawdziwa zmora. Szczególnie problematyczna bywa tłusta para unosząca się z kuchni, która osadza się na drewnie pozostawiając brzydkie ślady. Jak im zapobiec i co zrobić, gdy już się pojawią?

Jak chronić drewno przed tłuszczem?

W pomieszczeniach narażonych na unoszącą się tłustą parę, takich jak kuchnia czy jadalnia, warto zabezpieczyć drewno specjalnymi preparatami hydrofobowymi. Tworzą one na powierzchni niewidoczną warstwę ochronną, zabezpieczając przed wnikaniem tłuszczu i innych zabrudzeń w strukturę drewna. Takie preparaty warto odnawiać co kilka miesięcy.

Jak usunąć tłuste plamy, jeśli już się pojawiły?

Gdy mimo zabezpieczenia na naszym drewnie pojawią się tłuste plamy ze ścian, warto zareagować jak najszybciej. Do świeżych plam doskonale nadaje się mieszanka soku z cytryny i sody oczyszczonej. Nanosimy ją na brud, lekko pocieramy i zmywamy. Możemy także użyć samych skórek z cytryny - pocieramy nimi plamę, a następnie zmywamy. Skórki z cytryny zawierają dużo kwasu cytrynowego, który rozpuszcza tłuszcz.

Cytryna to skuteczny i bezpieczny dla drewna produkt do usuwania tłustych plam. Ma silne właściwości odtłuszczające.

Do starych, zaschniętych plam potrzebne są nieco mocniejsze środki. Świetnie działa benzyna ekstrakcyjna, którą nanosimy na plamę watowym wacikiem i delikatnie pocieramy. Po zniknięciu plamy zmywamy rozpuszczalnik letnią wodą z dodatkiem łagodnego mydła. Benzynę należy używać ostrożnie i tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Skuteczne sposoby na tłuste plamy na ścianachtłuste plamy na ścianach

Sposoby na usuwanie tłustych plam: porady jak wyczyścić tłuste plamy ze ściany

Cokolwiek by nie pokrywało naszych ścian - farba, tapeta czy drewno - tłuste plamy ze ścian stanowią problem. Jednak wiele domowych sposobów pozwala sobie z nimi poradzić. Oto najskuteczniejsze metody usuwania tych uporczywych zabrudzeń:

 • sok z cytryny - ma silne właściwości odtłuszczające
 • ocet - dobrze rozpuszcza tłuszcze, nie niszczy powierzchni
 • soda oczyszczona - świetnie wchłania tłuszcz i usuwa brud
 • benzyna ekstrakcyjna - mocny środek do starych plam (ostrożne stosowanie)

Powyższe składniki w różnych konfiguracjach pozwolą uporać się ze świeżymi i starymi tłustymi plamami. Warto mieć je zawsze pod ręką!

Domowe sposoby na usuwanie tłustych plamtłustych plam

Walka z uporczywymi tłustymi plamami na ścianach nie musi wiązać się z dużymi kosztami. W swojej kuchennej spiżarni mamy wiele składników, które z powodzeniem poradzą sobie z tymi brudnymi śladami. Oto najlepsze domowe patenty:

Mąka ziemniaczana i kukurydziana

Posypujemy nią plamę, odczekujemy 2 godziny i zmiatamy lub odkurzamy.

Sok z cytryny

Zmoczoną w soku cytryny miękką szmatką pocieramy plamę. Można też użyć skórek z cytryny.

Soda oczyszczona

Mieszamy sodę z odrobiną wody i nanosimy pastę na plamę. Pozostawiamy na kilka minut i zmywamy.

Ocet

Roztwór octu i wody w proporcji 1:1 idealnie usuwa tłuste plamy. Nanosimy i zmywamy po kilku minutach.

Te proste składniki z naszej spiżarni często działają lepiej niż drogie specyfiki z supermarketu. A na pewno są tańsze i bezpieczniejsze!

Jak usunąć stare tłuste plamy ze ściantłuste plamy ze ścian

Czasami na naszych ścianach pojawiają się stare, zaschnięte plamy, których pochodzenia nawet nie jesteśmy w stanie ustalić. Jak sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i zaopatrzyć w odpowiednie środki. Do starych tłustych plam zalecane są:

 • woda utleniona - nakładamy bezpośrednio na plamę i pozostawiamy na 15 minut
 • benzyna ekstrakcyjna - nanosimy watowym wacikiem i pocieramy plamę
 • mieszanka sody oczyszczonej i wody utlenionej - tworzymy pastę i wcieramy w plamę

Te preparaty chemiczne skutecznie usuwają stare zabrudzenia, ale wymagają ostrożności. Po zastosowaniu należy dokładnie wypłukać i osuszyć czyszczoną powierzchnię. I odetchnąć z ulgą - nasze ściany są wreszcie czyste!

Podsumowanie

Tłuste plamy na ścianach to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Na szczęście niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze świeżą czy starą plamą, czy to tapeta, farba czy drewno - istnieje wiele sposobów, aby sobie z nimi poradzić. Wystarczy sięgnąć po domowe środki takie jak soda oczyszczona, ocet czy cytryna. Umiejętnie łącząc te składniki i dobierając metodę do rodzaju tłustych plam oraz powierzchni ściany, skutecznie usuniemy brzydkie zabrudzenia.

Najważniejsza jest szybka reakcja - im wcześniej zajmiemy się świeżą plamą, tym łatwiej da się ją wyczyścić. Warto także pamiętać o profilaktyce - cykliczne stosowanie preparatów hydrofobowych na drewno czy tapety ochroni je przed wnikiem tłuszczu. Jeśli jednak mimo wszystko pojawią się plamy, przy zastosowaniu porad z tego artykułu bez trudu wrócimy do stanu idealnie czystych ścian.

Pamiętajmy też o zachowaniu ostrożności przy użyciu mocniejszych środków chemicznych. Benzyna ekstrakcyjna czy woda utleniona skutecznie usuwają uporczywe tłuste plamy ze ścian, ale wymagają bezpiecznego użycia i dokładnego wypłukania po zastosowaniu. W połączeniu z domowymi sposobami dają one jednak pewność pozbycia się nawet najbardziej uparć plam.

Mam nadzieję, że wskazówki z tego artykułu pomogą Wam uporać się z problemem brudnych ścian i zachęcą do wypróbowania prostych domowych sposobów. Z ich pomocą Wasze ściany na powrót zalśnią czystością!

Najczęściej zadawane pytania

Do świeżych tłustych plam na farbie idealnie nadają się domowe sposoby - soda oczyszczona rozpuszczona w niewielkiej ilości wody lub roztwór octu z wodą. Nanosimy je na plamę miękką gąbką, pocieramy i spłukujemy.

Do starych zaschniętych plam na tapetach potrzebne są mocniejsze środki. Sprawdzi się roztwór szarego mydła lub mydła w płynie - nanosimy pędzlem na plamę, delikatnie pocieramy i dokładnie zmywamy.

Warto zabezpieczyć drewno specjalnymi preparatami hydrofobowymi, które tworzą niewidoczną warstwę ochronną. Zapobiegnie to wnikaniu tłuszczu w strukturę drewna. Preparaty te należy odnawiać co kilka miesięcy.

Bardzo skuteczne są naturalne produkty, które zwykle mamy w kuchni - soda oczyszczona, ocet jabłkowy czy cytryna. Wystarczy je odpowiednio rozcieńczyć lub połączyć i nanieść bezpośrednio na plamę za pomocą gąbki lub szmatki.

Do starych, zaschniętych plam o nieznanym pochodzeniu potrzebne są mocniejsze środki - woda utleniona, benzyna ekstrakcyjna lub mieszanka sody z wodą utlenioną. Należy jednak z nimi postępować ostrożnie i dokładnie spłukać po zastosowaniu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Efektywny domowy sposób na mszyce na kwiatach: sprawdzone metody
 2. Wytępić mole ubraniowe - Sprawdzone metody jak szybko i skutecznie usunąć mole
 3. Jak skutecznie usunąć tłuszcz ze ściany przed malowaniem - sprawdzone metody
 4. Jak rozpuścić wosk i skutecznie usunąć naklejki z mebli czy ściany
 5. Zastosowanie sody oczyszczonej i octu - Soda do czyszczenia i pasta z sody
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dominik Ostrowski
Dominik Ostrowski

Jestem ekspertem ds. organizacji przestrzeni. Doradzam jak zaaranżować mieszkanie lub biuro, by było funkcjonalne i wygodne. Udzielam też porad jak zorganizować sobie obowiązki, by mieć czas na przyjemności.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły